مثلث طلایی آشپزخانه

همه چیز درباره مثلث طلایی آشپزخانه و چیدمان دکوراسیون بی نقص و جذاب

دسته بندی : بلاگ سبک زندگی

مثلث طلایی مفهومی است که برای تعیین کارآمد ترین چیدمان آشپزخانه استفاده می شود و درباره ی نحوه ی قرار دادن سینک، یخچال و گاز تدوین شده است. این مثلث با نام مثلث کار نیز شناخته می شود. در واقع اگر هر کدام از این وسایل (سینک، گاز و یخچال) را شبیه یک نقطه در […]

مثلث طلایی مفهومی است که برای تعیین کارآمد ترین چیدمان آشپزخانه استفاده می شود و درباره ی نحوه ی قرار دادن سینک، یخچال و گاز تدوین شده است. این مثلث با نام مثلث کار نیز شناخته می شود.

در واقع اگر هر کدام از این وسایل (سینک، گاز و یخچال) را شبیه یک نقطه در نظر بگیرید و آن ها را با خطوطی فرضی به یکدیگر وصل کنید، مثلثی را تشکیل می دهند که علاوه بر کاربردی تر کردن آشپزخانه، زیبایی و جذابیت آشپزخانه ی شما را نیز افزایش می دهند.

البته اجرای این قاعده همیشه هم امکان پذیر نیست، مثلا در آشپزخانه های تک دیواری این چیدمان غیر ممکن به نظر می رسد. با این حال شما می توانید با رعایت فاصله مناسب بین سینک، گاز و یخچال، بهترین و کاربردی ترین چیدمان را داشته باشید.

مثلث کار آشپزخانه

چرا از مثلث کار در آشپزخانه استفاده کنیم؟

مثلث طلایی آشپزخانه برای اولین بار توسط لیلیان مولر گیلبرت، روانشناس و مهندس صنعتی ارائه شد تا زنان خانه دار در هنگام پخت و پز روزانه، مسیر کمتری را طی کنند و هزینه های استاندارد سازی ساخت و ساز و انرژی نیز کاهش یابد. بنابراین برای هر یک از مراکز اصلی کار در آشپزخانه که عبارتند از مرکز پخت و پز (اجاق گاز)، مرکز آماده سازی و شستشو (سینک) و مرکز ذخیره سازی مواد (یخچال)، یک منطقه ی مناسب طرح ریزی شد.

طبق قانون مثلث طلایی، این وسایل باید طوری چیده شوند که آزادانه یک مثلث را تشکیل دهند و شما را قادر می سازد کارهای روزمره را با سهولت نسبی بیشتر و بدون مانع انجام دهید.

البته ابعاد و طرح‌بندی پیشنهادی این مثلث با شیوه ی معماری ساختمان ها و فرهنگ مردم مختلف در سراسر جهان متفاوت است. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا شما را با شیوه ی صحیح چیدمان مثلث طلایی آشپزخانه های بزرگ و کوچک آشنا کنیم.

مدل های طراحی مثلث طلایی آشپزخانه

قوانین جهانی چیدمان مثلث طلایی آشپزخانه

زمانی که سینک، گاز و یخچال در فاصله ی مناسبی از یکدیگر قرار بگیرند، باعث سهولت در دسترسی و زیبایی هر چه بیشتر آشپزخانه ی شما می شوند.

با این حال قوانینی در نوع چیدمان مثلث طلایی وجود دارد که بهتر است نادیده گرفته نشود:

 • هیچ کدام از اضلاع مثلث نباید کمتر از 1.2 متر، یا بیشتر از 2.7 متر باشند.
 • مجموع هر سه ضلع مثلث باید بین 4 تا 8 متر باشد.
 • کابینت ها یا سایر لوازم بزرگ آشپزخانه نباید هیچ یک از اضلاع مثلث را به اندازه ای بیش از 30 سانتی متر قطع کنند.
 • یک مانع تمام قد، ​​مانند یک کابینت بلند، نباید بین هیچ دو نقطه ای از مثلث قرار گیرد.
 • در صورت امکان، لازم است تا هر یک از زوایای مثلث در نقطه ای از آشپزخانه قرار داده شوند که باعث ایجاد ترافیک نشوند. به عبارت دیگر این وسایل نباید دسترسی به لوازم دیگر را محدود کنند.
اضلاع مثلث طلایی آشپزخانه

به عبارت ساده تر، مثلث طلایی نباید خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد تا تضمین کند که منطقه کاری شما کاربردی و راحت است و بیشتر وقت شما صرف راه رفتن بین یک نقطه به نقطه دیگر نمی شود. همچنین نباید هیچ وسیله ای در جریان رفت و آمد شما وجود نداشته باشد و دسترسی شما را سخت تر کند.

البته ایده مثلث کاری قانونی نیست که ما مجبور باشیم حتما آن را دنبال کنیم، بلکه اغلب اوقاتی که طراحی آشپزخانه، مطابق با نیازهای شما و ماهیت فضای آشپزخانه انجام می شود،  تمام این موارد به طور اجتناب ناپذیری در جای خود قرار می گیرند.

قوانین جهانی مرتبط با چیدمان اصولی آشپزخانه

در قسمت های بالا، قوانینی را برای چیدمان مثلث طلایی ذکر کردیم. با این حال علاوه بر خود مثلث کار، چندین قانون کلی نیز در چیدمان آشپزخانه وجود دارد که بهتر است رعایت شود:

 • طبق استاندارد های جهانی اگر فاصله ای که بین میز ها و وسایل واقع شده، محل عبور همیشگی باشد، لازم است تا این فاصله حد اقل 110 سانتی متر باشد. به عنوان مثال اگر در آشپزخانه یک میز ناهار خوری قرار داده اید باید فاصله ی بین میز و کابینت ها بیشتر از 110 سانتی متر باشد.
 • سینک ظرفشویی باید حداقل 60 سانتی متر باشد و در یکی از طرفین سینک، حداقل 45 سانتی متر فضای خالی بر روی میز کانتر کابینت وجود داشته باشد.
 • وجود یک آبچکان مناسب در کنار سینک الزامیست. باید با توجه به فضای قرار گیری سینک، از بین آبچکان رومیزی، آبچکان کابینتی، آبچکان آویز و آبچکان ایستاده، مناسب ترین آبچکان نصب شود.
 • طرفین یخچال و فریزر باید حداقل 40 سانتی‌متر، و قسمت جلوی آن ها حد اقل 120 سانتی متر فضای خالی وجود داشته باشد.
 • سطح میز کانتر کابینت در طرفین اجاق گاز باید در یک طرف 40 سانتی متر و در طرف دیگر حداقل 30 سانتی متر فضای خالی داشته باشد.
 • یکی از میز های سطح کابینت باید حد اقل 90 سانتی متر خالی باشد تا به عنوان منطقه ی آماده سازی غذا محسوب شود (بهتر است این قسمت در کنار سینک قرار داشته باشد).

اگر در آشپزخانه ی خود میز ناهار خوری قرار داده اید نیز لازم است تا به موارد زیر توجه کنید:

 • در قسمتی که پشت صندلی های میز ناهار خوری شما به دیوار باشد بهترین فاصله ی بین صندلی ها و دیوار 80 سانتی متر است.
 • در قسمتی که پشت صندلی های میز ناهار خوری شما به کابینت، یخچال، گاز، سینک و … باشد بهترین فاصله ی بین صندلی ها و این وسایل 110 سانتی متر است.

با این حال در برخی موارد، اجرای مثلث طلایی امکان پذیر نیست. مثلا در منازلی که دارای آشپزخانه دوم یا آشپزخانه کثیف هستند، این چیدمان به صورت ناخودآگاه به هم می ریزد.

البته نکته ی بسیار حائز اهمیت این است که امروزه متراژ بیشتر منازل بسیار کوچک است و امکان استاندارد سازی بر اساس قوانین جهانی وجود ندارد.

هرچند هنوز هم در بسیاری از موارد، مخصوصا منازل بزرگ از این قوانین استفاده می شود، اما امروزه طراحان دکوراسیون داخلی در ایران روش هایی را پیشنهاد داده اند تا این چیدمان با معماری و دکوراسیون منازل شما هماهنگی بیشتری داشته باشد و بتوانید از کمترین فضاها در آشپزخانه، بیشترین استفاده را ببرید.

مثلث کار در آشپزخانه

بهترین و مناسب ترین چیدمان آشپزخانه

قبل از شروع طراحی چیدمان دقت کنید که توجه یکسان به زیبایی‌ و عملکرد بسیار مهم است و اگر فقط روی یکی از این موارد تمرکز کنید، آشپزخانه شما به قدر کافی کاربردی نخواهد بود.

البته تنها در صورتی می توانید محل قرار گیری سینک، گاز و یخچال را تعیین کنید که در حال ساخت یا بازسازی منزل شخصی خود باشید، در غیر این صورت می توانید تنها با استفاده از لوازم دیگری مثل تجهیزات و یراق آلات کابینت می توانید در زیبایی و عملکرد آشپزخانه ی خود تغییرات مثبتی ایجاد کنید:

 • اگر ورودی آشپزخانه ی شما دارای درب است، فضای زیادی اشغال می شود؛ چرا که درب ها با چرخش در حول محور لولا، باعث هدر رفت فضای زیادی می شوند. برای دسترسی ساده تر به لوازم پشت درب و عبور سریع تر از مسیر های عبوری آشپزخانه، از درب های ریلی استفاده کنید. به این ترتیب با کمک یراق آلات ریلی تمام درب های قدیمی و جدید خود را ریلی کنید و از مزایای بی شمار آن لذت ببرید.
 • کابینت ها نقش مهم و اساسی در تعیین دکوراسیون و زیبایی آشپزخانه دارند. البته عملکرد کابینت ها به یراق آلات مصرفی در ساخت و نصب آن ها بستگی دارد. یکی از این یراق آلات، لولا کابینت است. اگر لولا کابینت شما خراب باشد، درب کابینت هایتان کج یا نیمه باز می شود، همچنین ممکن است در هنگام باز و بسته شدن صداهای ناهنجاری را تولید کند.
 • اگر آشپزخانه ی کوچکی دارید، پس در هنگام رفت و آمد در آشپزخانه، ناگزیر به کابینت ها برخورد می کنید. بنابراین در هنگام تهیه دستگیره کابینت، سعی کنید دستگیره ای را انتخاب کنید که گیر نداشته باشند تا در هنگام برخورد به کابینت ها، دچار آسیب نشوید.
 • همچنین در آشپزخانه های کوچک نوع چیدمان وسایل داخل کابینت ها نیز اهمیت زیادی دارد. چرا که اگر وسایل شما داخل کابینت جا نشوند ناچارید که آن ها را بر روی میز های کانتر قرار دهید که این امر موجب شلوغی، بی نظمی و به هم ریختن دکوراسیون شما می شود. برای چیدمان منظم کابینت ها از سوپری کابینت استفاده کنید. سوپر مارکت کابینت با نظم دهی فوق العاده به کابینت، فضای مفید کابینت ها را چند برابر می کند و دسترسی ساده ای را به وسایل ایجاد می نماید.
تجهیزات و یراق آلات کابینت

البته روش های دیگری نیز برای بهبود چیدمان آشپزخانه وجود دارد که می توانید در مقاله ی آشپزخانه ی کوچک خود را چگونه بچینیم تا همیشه منظم و زیبا به نظر بیاید؟ با آن ها آشنا شوید.

دقت کنید عاملی که همیشه باعث می شود تا دکوراسیون شما تکمیل شود، اجرای نورپردازی مناسب با محیط است. شما می توانید با نورپردازی زیبا و اصولی نقایص آشپزخانه ی خود را پنهان کنید و یا زیبایی های آشپزخانه را بیشتر از قبل به نمایش بگذارید. در این قسمت شما را با نور مخفی کابینت آشپزخانه بیشتر آشنا می کنیم:

نور مخفی کابینت: تکمیل دکوراسیون آشپزخانه

نورپردازی یکی از تکنیک هایی است که برای جان بخشی به اشیا در محیط های مختلفی استفاده می شود. مثلا در آشپزخانه اغلب به صورت نورمخفی استفاده می شود تا جلوه ای فوق العاده به فضا ببخشد. در نورپردازی مخفی، منبع نور پنهان است و تنها نوری زیبا و جذاب قابل مشاهده است. برای اجرای نور مخفی در کابینت ها نیاز به تجهیزات نورپردازی هوشمند و مدرن است که قابلیت نصب در همه جای کابینت ها را داشته باشد.

 • یکی از این تجهیزات ال ای دی های شاخه ای است. ال ای دی های شاخه ای با بدنه ی باریک و بلندی که دارند به سادگی در قسمت بالای تاج کابینت، زیر کابینت و … نصب شده و منبع نور مخفی کابینت های شما محسوب می شوند. شما می توانید با کم و زیاد کردن نور در نقاط مختلف این امکان را داشته باشید تا جلوه ای متفاوت در وسایل آشپزخانه ی خود ایجاد کنید.
 • همه ی لامپ ها اعم از کوچک و بزرگ،به کلیدی برای قطع و وصل روشنایی نیاز دارند. با این حال در هنگام نورپردازی در آشپزخانه، حتما با کمبود کلید های برق مواجه می شوید. یکی دیگر از تجهیزات مدرنی که برای حل این مشکل ساخته شده است، سنسور مخفی کابینت نام دارد. سنسور ها نیز ابعاد کوچکی دارند و در گوشه ای از کابینت ها پنهان می شوند. عملکرد سنسور ها نیز متفاوت است و هریک به نحوه ی خاصی وظیفه ی روشن و خاموش کردن ال ای دی ها را انجام می دهند.
نورپردازی مخفی کابینت آشپزخانه

برای آشنایی با هریک از محصولات نورپردازی می توانید از صفحه ی نور مخفی کابینت دیدن نمایید.

خرید تجهیزات و یراق آلات مورد نیاز آشپزخانه

همه ی ما به شناخت مراکز معتبری نیاز داریم تا در هنگام لزوم بتوانیم با خیل راحت از کیفیت و قیمت محصولات،لوازممورد نیاز خود را تهیه کنیم. تجهیزات و یراق آلات کابینت نیز از این قاعده مستثنی نیستند؛ اگر برای آشپزخانه ی خود از یراق آلات نام غوب استفاده کنید،در فاصله ی کمی پس از نصب، ناچارید که آن ها را تعویض یا تعمیر کنید. بنابراین بهتر است که از همان ابتدا با خرید یراق و تجهیزات با کیفیت، پروسه ی تعمیرات را به کلی از آشپزخانه ی خود حذف کنید.

فروشگاه تجهیز یراق، تخصصی ترین فروشگاه یراق الات و تجهیزات کابینت است که با ارائه ی محصولات با کیفیتی که دارای گارانتی معتبر کالا هستند به شما این امکان را می دهد تا با خیالی آسوده لوازم مورد نیاز خود را تهیه کنید.

تجهیز یراق با سابقه ی ده ساله در فروش انواع یراق آلات درب ریلی، تجهیزات نورپردازی، یراق آلات کابینتی و … یکی از معتبر ترین و بهترین فروشگاه هاییست که روش های خرید اینترنتی، تلفنی و حضوری را به صورت هم زمان برای شما امکان پذیر کرده است.

تاریخ انتشار: 02.11.1400
نظرات کاربران

پرسش و پاسخ (2)

نظرات شما کاربر عزیز با دقت و حساسیت خوانده می شود و پاسخ شما در کمتر از 8 ساعت برایتان ارسال می شود .

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
پرداخت در محل
پشتیبانی 12 ساعته
ارسال سریع

copy right @ TAJHIZ YARAGH 2020