چیدمان کابینت آشپزخانه

چند راهکار بی نظیر و کاربردی برای چیدمان کابینت در آشپزخانه کوچک

دسته بندی : بلاگ سبک زندگی

طراحی و چیدمان آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است، حتما شما هم این تجربه را داشته اید که با منظم کردن محیط اطرافتان، ذهنتان نیز منظم تر و آرام تر شده باشد. اگر کابینت های کمی دارید و همیشه با مشکل کمبود جا و شلختگی آشپزخانه مواجه هستید نگران نباشید! پس از خواندن این مقاله به راحتی می توانید به کابینتتان نظم منحصر به فرد و دسترسی فوق العاده ای را هدیه دهید تا دیگر به دنبال وسایل مورد نیازتان نگردید.

آشپزخانه در تمام منازل، مکان پر رفت و آمد و مهمی است. اگر آشپزخانه ی شما کوچک باشد، چیدمان وسایل مورد نیاز شما اهمیت زیادی پیدا می کند، پس در هنگام چیدمان آشپزخانه باید نهایت دقت را به کار ببرید تا با مشکل کمبود جا و نهایتا شلختگی محیط مواجه نشوید.

طراحی و چیدمان آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است، اما چیدمان درست کابینت ها برای نظم دهی هرچه بیشتر به آشپزخانه، امری ضروریست. شما می­ توانید با رعایت اصول و ترفند های ساده ای در چیدمان کابینت ها، به آشپزخانه ی کوچک خود نظم بیشتری ببخشید و آن جا را به مکانی زیبا و کاربردی تر تبدیل کنید. کابینت ها محل اصلی قرار دادن وسایل هستند پس سامان دادن وسایل در کابینت های آشپزخانه اولین قدم شما برای چیدمان وسایل آشپزخانه است.

امروزه وسایل مورد نیاز ما برای زندگی زیادتر شده و به کابینت های بیشتری نیاز داریم؛ اما با کاهش متراژ آپارتمان ها، آشپزخانه ها نیز کوچک شده اند و در کمتر آشپزخانه ی کوچکی، کابینت های کافی وجود دارد. به همین دلیل نظم دهی به وسایل، کاری نسبتا سخت و زمان بر به نظر می آید. پس اگر با اصول چیدمان آشنا نباشیم یا ترفند های خاصی را که برای چیدمان آشپزخانه های نقلی وجود دارد بلد نباشیم، نهایتا ناچار می شویم که وسایل را روی هم بچینیم و در کابینت را ببندیم تا بهم ریختگی و شلوغی کابینت در دیدرس نباشد. طبیعتا در این مواقع، پیدا کردن وسایل نیز کار دشواری است، چرا که هر بار برای برداشتن وسایل ناچار به بیرون ریختن تمام قفسه می شویم.

در این مقاله شما را با تجهیزات مدرنی که برای نظم کابینت ها در بازار وجود دارد، آشنا می کنیم و به شما یاد می دهیم تا وسایلتان را طوری بچینید که از کمترین فضا، بیشترین استفاده را بکنید.

اهمیت چیدمان کابینت

مرتب بودن آشپزخانه، مرتب بودن ذهن شما است!

حتما شما هم این تجربه را داشته اید که با منظم کردن محیط اطرافتان، ذهنتان نیز منظم تر و آرام تر شده باشد. پس برای مرتب کردن آشپزخانه و کابینت ها، کار خود را با تخلیه همه وسایل از داخل کشوها و کابینت ها آغاز کنید. سپس وسایل را در سه دسته طبقه ­بندی کنید. اول وسایلی که کم کاربرد تر هستند اما دوست دارید آن ها را نگه دارید تا بعد­ ها از آن استفاده کنید، دوم وسایلی که بیشتر استفاده می ­شوند و دائم به آن­ ها نیازمندید و سوم وسایلی که به آن ها نیازی ندارید و باید کنار گذاشته شوند. سپس هنگام چیدمان مجدد، دسته اول را در کابینت های بالایی یا انتهای کابینت های پایین قرار داده و وسایل پر کاربرد تر را در کابینت های در دسترس خود قرار دهید. مرتب سازی لوازم آشپزخانه بر اساس کاربرد آن ها بسیار مفید است و به سهولت در کارهای شما کمک کند.

مرتب کردن کابینت های کوچک

ظروف و وسایل آشپزی تکراری را نگه ندارید!

نگهداری بیش از حد وسایلی با کارکرد مشابه در آشپزخانه یکی از بزرگ­ ترین اشتباهات در چیدمان است که منجر به شلوغی آشپزخانه می­ شود. جدا سازی این وسایل مشابه برای آشپزخانه­ های کوچک یک مرحله ضروری به حساب می ­آید.

برای این کار ابتدا به ظروف آشپزی خود با دقت توجه کنید. درست است که کنار گذاشتن موارد تکراری کار سختی است و ممکن است به برخی از ظروفتان وابستگی احساسی داشته باشید، اما مطمئن باشید که کنار گذاشتن ظروف اضافه به نفع منظم شدن آشپزخانه ی شماست؛ همچنین می توانید از بین ظروف، آن هایی را نگه دارید که بیشتر دوستشان دارید.

به لوازم برقی خود نیز دقت کنید. آیا هر روز از وسایلی مانند مخلوط ­کن یا آبمیوه ­گیری استفاده می­ کنید یا سال هاست که در کابینت های شما خاک می خورند و حتی نگاهی هم به آن ها نینداخته اید و فقط فضای کابینت های شما را اشغال کرده اند؟

ظروف پلاستیکی یا شیشه­ ای که برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شوند، بخش مهمی از یک آشپزخانه منظم هستند. یکی از راه های نظم دهی به کابینت ها، دور ریختن ظروفی است که درب ندارند و برعکس. از بین ظروف سالم باقی­ مانده، چند ظرف با اندازه­ های مختلف را انتخاب کنید.

اگر وسایلی دارید که به طور مرتب از آن ­ها استفاده نمی­ کنید، در صورت امکان آن ها را بسته­ بندی کرده و در کمد دیواری یا انباری قرار دهید تا فضای کاربردی کابینت شما را اشغال نکنند و فقط در صورت لزوم به سراغ آن­ ها بروید.

طراحی چیدمان کابینت

طبقه بندی کابینت، افزایش فضای مفید

طبقه بندی صحیح کابینت، به شما کمک می کند تا از تمام ظرفیت کابینت خود به بهترین شکل ممکن بهره ببرید و مجبور نباشید وسایل خود را روی هم بچینید. در نتیجه نظم بهتری در کابینت ایجاد می شود و دسترسی شما به وسایل داخل کابینت آسان تر می شود. اما با توجه به اینکه معمولا طبقات داخل کابینت پس از نصب ثابت هستند و قابلیت جابجایی ندارند، می توان با اجرای ترفندهایی فضای داخلی کابینت ها را مدیریت کرد.

طبقه بندی کابینت برای چیدمان درست
  1. می توانید از طبقه های پیش ساخته ی آماده در بازار استفاده کنید. طبقه هایی پلاستیکی یا فلزی با ارتفاع مناسب که در کابینت قرار می گیرند و به شما این امکان را می دهند تا وسایل کم ارتفاع مانند فنجان و استکان و … را در چند ردیف روی هم قرار دهید. البته هنگام خرید دقت کنید که این طبقات از جنس محکمی باشند تا سلامتی وسایل شکستنی شما در خطر نیفتد.
  2. کشو ها نیز مکانی مناسب برای سازماندهی و ایجاد نظم در وسایلی مانند ابزارآلات آشپزخانه، سفره، دستمال، وسایل قنادی خانگی از قبیل قالب های ژله و کیک و شیرینی و .. هستند. اگر تعداد کشوهایتان کم است می توانید در برای برخی از کابینت ها نیز کشو مخفی تعبیه کنید تا وسایلی که ارتفاع زیادی ندارند و پر مصرف تر هستند را در آن ها قرار دهید. برای سهولت در ساخت کشو مخفی داخل کابینت، بهترین پیشنهاد، استفاده از ریل کشو بدنه دار است. این ریل ها، به نوعی یک کشوی آماده محسوب می شوند که قدرت تحمل وزن بالایی دارند و برای قرار دادن بسیاری از وسایل آشپزخانه مانند شیشه های حبوبات و ادویه جات، ظروف غذاخوری، لیوان ها و استکان ها، و هر آنچه که پر مصرف است و نیاز به دسترسی آسان دارد استفاده می شوند.
  3. در بعضی از کابینت ها مثل کابینت زیر سینک امکان نصب طبقه مانند سایر کابینت ها وجود ندارد. چرا که لوله ها و اتصالات آب مانع از امکان نصب طبقه می شوند. برای این کابینت ها نیز می توان از طبقات پیش ساخته ی آماده در بازار استفاده کرد و محل عبور لوله ها را توسط قطعه ی U شکلی که منحصرا برای این کار تولید شده مدیریت کرد. قطعه U شکل در در اطراف لوله ها نصب می شود و امکان نصب یک طبقه ی مقاوم و کارآمد در کابینت زیر سینک را برایتان ایجاد می نماید.
قطعه یو شکل برای طبقه بندی کابینت زیر سینک

طبقات کابینت خود را دو برابر کنید!

بسیاری از آشپزخانه ها به دلیل کوچک بودن متراژشان، کابینت های بسیار کمی دارند. از طرفی ممکن است بسیاری از کابینت­ های آشپزخانه با قفسه­ هایی کمتر از نیاز شما طراحی شده باشند.

قفسه بندی درست کابینت ها، متناسب با نیازتان، بهترین راه حل برای بهینه سازی فضای شماست. برای این کار از طبقاتی که به صورت آماده در بازار وجود دارند استفاده کنید. این طبقات برای مصارف گوناگونی طراحی و تولید شده اند. طبقات بشقاب، قابلمه، لیوان و … از جمله این نظم دهنده ها هستند.

با توجه به اینکه همه ی ما به لوازم مدرن و پر کاربرد علاقه ی زیادی داریم، طراحان دکوراسیون داخلی، اقدام به طراحی و تولید سبد های سوپری کرده اند که به عنوان طبقات کامل کابینت مورد استفاده قرار می گیرد. سبد های سوپری، داخل کابینت آشپزخانه نصب می شوند تا تمام نیاز شما را به طبقه بندی کابینت، بر طرف کنند. به این ترتیب با کمک انواع سوپری ها نه تنها طبقه بندی درست و اصولی کابینت خود را تضمین کرده اید، بلکه با چند برابر کردن فضای مفید کابینت خود، نظم بیشتر و دسترسی بیشتری را نیز ایجاد نموده اید.

شما می توانید تمام مواد خوراکی خشک خود اعم از حبوبات، ادویه جات، روغن، ماکارونی و .. را در سبد سوپری خود قرار دهید و خیالتان از بابت نظم کابینت راحت باشد.

سبد سوپری برای نظم طبقات کابینت

با کمک تقسیم ­کننده به کشوی خود نظم بیشتری ببخشید!

همان طور که می دانید کشو ­ها اغلب فضای زیادی را هدر می­ دهند، از طرفی کشوها در دسترس ترین و کاربردی ترین طبقات کابینت هستند. در گذشته برای نظم دهی کشو ها از جا قاشقی های کوچک و یک یا دو سبده استفاده می شد. اما جا قاشقی های جدید که به نظم دهنده کشو کابینت معروفند، بسیار بزرگ و جا دار هستند و قسمت بندی های مختلفی را برای قرار دادن انواع قاشق های شما دارند. همچنین ظاهر این لوازم بسیار زیباست و به نظم و زیبایی هر چه بیشتر کشوی شما کمک می کند.

اگر فکر می کنید قاشق، چنگال و چاقو های زیادی دارید بهتر است از نظم دهنده های دو طبقه استفاده کنید تا فضای بیشتری را در اختیار شما بگذارد. سعی کنید لوازم کم مصرف تری مثل قاشق های بزرگ سرو، انبر سالاد و … را در قسمت های عقب تر، یا طبقات زیرین قرار دهید تا لوازم پر کاربرد تر در دسترس شما باشند.

البته برای بشقاب، قابلمه و … نیز نظم دهنده های کشو کابینت موجود هستند تا کشوهای بزرگتان را به راحتی تقسیم بندی و منظم کنید.

نظم دهنده کشو برای چیدمان وسایل

از فضای پشت در­ب کابینت غافل نشوید!

عموما پشت درب کابینت، فضایی خالی و بلا استفاده است. اگر آشپزخانه کوچکی دارید، پس لازم است تا از تمام فضاهای ممکن بهترین استفاده را بکنید. یکی از بهترین راه ها برای نظم دهی وسایل در پشت درب کابینت، استفاده از تجهیزات آویز درب کابینت است.

شما می توانید به راحتی درب قابلمه، یا سینی های خود را در پشت درب کابینت و از فضای در دسترس و کاربردی ایجاد شده، نهایت استفاده را بکنید.

یکی از بهترین کاربرد های سبد آویز درب کابینت، برای آویزان کردن جای ادویه هاست. ادویه ها موادی پر مصرف هستند و تقریبا در تمام وعده های آشپزی ما به کار برده می شوند. اما اغلب جای مناسبی برای قرار دادن ندارند. با آویزان کردن ادویه ها در پشت درب کابینت، نه تنها طبقات داخل کابینت خود را کمی خالی کرده اید، بلکه ادویه ها را در دسترس خود قرار داده اید تا بتوانید در هنگام نیاز، به راحتی از آن استفاده کنید. از جا ادویه های داخل صفحه ی سوپر آویز کابینت آشپزخانه دیدن نمایید تا سبد آویز جا ادویه ای مناسب خود را پیدا کنید.

سبد آویز درب برای چیدمان کابینت

سطل زباله ی بزرگ، اما کم جا انتخاب کنید

سطل زباله جزء ضروریات تمام خانه هاست که در سراسر روز مورد استفاده قرار می گیرد. اما محل قرار گیری سطل ها موضوع مورد بحثی است، چرا که سطل ها صحنه های خوشایندی را ایجاد نمی کنند و اغلب در ایجاد بوی بد در آشپزخانه، نقش مهمی دارند.

قرار دادن سطل زباله ها در کابینت ممکن است مشکل انتشار بو در آشپزخانه را کاهش دهد، اما باعث اشغال فضای زیادی در کابینت می شود. پس لازم است تا سطلی را انتخاب کنید که نه تنها فضای زیادی را اشغال نکند، بلکه فضای زیادی برای نگه داری زباله ها داشته باشد. همچنین داشتن یک درب محکم برای جلوگیری از انتشار بوی بد زباله ها، ضروری به نظر می رسد.

خبر خوب این است که امروزه با پیشرفت تکنولوژی، سطل ها در انواع متفاوتی تولید شده اند. یکی از انواع مدرن و پر فروش سطل ها، سطل زباله کابینتی است که تمام گزینه های مورد نظر شما را اعم از زیبایی، جادار بودن، نصب ساده، اشغال فضای کم و … را داراست.

سطل زباله های کابینتی انواع متفاوتی دارند. برخی از آن ها که به سطل زباله روی درب معروفند، بر روی درب کابینت نصب می شوند و همیشه در دسترس هستند. معمولا از این سطل زباله ها به دلیل ابعاد کوچکشان برای زباله های تر و کم حجم روزانه استفاده می شود.

سطل زباله روی درب برای جلوگیری از انباشت زباله در سینک

مدل دیگر، سطل زباله ریلی است که داخل کابینت نصب می شود و در هنگام نیاز، به صورت کشویی بیرون می آید و در دسترس ما قرار می گیرد.

سطل زباله های ریلی مدل دیگر سطل داخل کابینت و متداول ترین آن ها هستند و در دو مدل تک مخزنه و دو مخزنه تولید می شوند. سطل های ریلی از نظر نحوه ی نصب نیز دارای مدل های گوناگونی هستند. برخی از آنها به درب کابینت نصب می شوند و با باز شدن درب کابینت بیرون می آیند. برخی نیز داخل کابینت نصب می شوند و کاربر در هنگام نیاز آن را بیرون می کشد.

انواع سطل زباله ریلی

تمامی انواع سطل زباله کابینتی، در کابینت زیر سینک یا هر کابینتی که شما دوست داشته باشید نصب می شوند و با اشغال فضای کم و سازمان دهی شده، فضای زیادی را برای جمع آوری و تفکیک زباله ها در اختیار شما قرار می دهند.

با نورپردازی داخل کابینت، همه ی زوایا را به راحتی ببینید!

یک طراحی روشنایی مناسب، بخش مهمی از چیدمان کابینت هاست. هرچند در گذشته به این مورد اهمیت زیادی داده نمی شد، اما امروزه اهمیت نورپردازی بر هیچ کس پوشیده نیست. یک نور­پردازی درست و اصولی در کنار روشن کردن فضای اطراف، در زیبا سازی محیط نیز نقش بسزایی دارد.

امروزه نورپردازی در تمام فضاها ممکن شده است، حتی داخل کابینت ها یا کشو های کوچک. ال ای دی های باریک و پر نور را داخل کابینت خود نصب کنید و با اتصال آن ها به سنسور خودکار دفنی، زیبایی و کارایی کابینت هایتان را دو چندان نمایید. تصور کنید، زمانی که درب کابینت خود را باز می کنید چراغ های داخل کابینت به صورت خودکار روشن شوند و تمام زوایای کابینت شما را روشن کنند، و زمانی که درب کابینت را می بندید چراغ ها به صورت خودکار خاموش شوند.

برای نصب این تجهیزات نیاز به صرف هزینه های هنگفتی ندارید. به صفحه ی تجهیزات نورپردازی کابینت مراجعه کنید تا با انواع سنسور ها و ال ای دی ها قیمتشان آشنا شوید.

نقش نورپردازی در چیدمان زیبای آشپزخانه

چه وسایل دیگری برای تجهیز کردن کابینت مورد استفاده هستند؟

امروزه وسایل مدرن زیادی برای تجهیز کردن کابینت و آشپزخانه ی شما طراحی شده اند تا با خیال راحت و بدون هیچ سختی، کارهای روزمره ی خود را پیش ببرید. علاوه بر راه هایی که در بالا ذکر شد می توانید از موارد زیر نیز استفاده کنید:

  • همه ی ما با کابینت هایی که گوشه های دور از دسترسی دارند، مشکل داریم. در واقع کابینت های کنج، کابینت هایی هستند که عملا استفاده نمی شوند، گاهی وسایل بدون کاربرد و نخواستنی خود را در این کابینت های بزرگ می اندازیم و گاهی به طور کل ترجیح می دهیم تا خالی بمانند. یکی از بهترین اکسسوری هایی که برای استفاده ی بهینه از این فضای کم مصرف طراحی شده، انواع سبد کنج کابینت است. این سبد های کارآمد را در کنج کابینت خود نصب کنید و وسایل خود را در آن بچینید؛ به این ترتیب هر زمانی که به وسایل خود احتیاج داشته باشید می توانید سبد را به راحتی بیرون بکشید و از لوازمی که در دور از دسترس ترین جای کابینت چیده اید، به راحتی استفاده کنید.
سبد گوشه و کنج برای چیدمان کابینت
  • آبچکان ها یکی دیگر از اجزای جدا نشدنی آشپزخانه ها هستند. اینکه از بین تمام آبچکان های مدرن و کارآمد، کدام آبچکان را انتخاب کنید که کاربرد بیشتری برایتان داشته باشد و نظم بیشتری را ایجاد نماید، نکته ی مهمی است. دقت کنید که از بین آبچکان داخل کابینتی، آبچکان رومیزی، آبچکان آویز و آبچکان پشت پنجره، بهترین و مناسب ترین آبچکان را انتخاب کنید.
انواع آبچکان برای چیدمان ظروف شسته شده
  • چیدمان مواد شوینده در کابینت اهمیت زیادی دارد. اگر این مواد به درستی چیده نشوند، ممکن است واژگون شده و تمام کابینت شما را کثیف کنند. اکثر افراد این مواد را داخل کابینت زیر سینک و در کنار سطل زباله قرار می دهند. شما می توانید برای اطمینان از واژگون نشدن قوطی های مواد شوینده، از سبد مواد شوینده استفاده کنید. این سبد عرض باریکی دارد و به صورت ریلی به دیواره ی کابینت شما متصل می شود تا نه تنها از ریختن مواد شوینده ی شما جلوگیری کند بلکه دسترسی شما را نیز به این مواد آسان تر نماید.
سبد مواد شوینده برای چیدمان مواد شوینده در کابینت

به این ترتیب دیگر نگران نظم کابینت های خود نباشید. به راحتی می توانید به کابینتتان نظم منحصر به فرد و دسترسی فوق العاده ای را هدیه دهید تا دیگر به دنبال وسایل مورد نیازتان نگردید.

اگر قصد دارید تا با چیدمان لوازم آشپزخانه نیز آشنا شوید می توانید مقاله ی آشپزخانه ی کوچک خود را چگونه بچینیم تا همیشه منظم و زیبا به نظر بیاید؟ را مطالعه کنید.

به دنبال مرکز خرید معتبر تجهیزات کابینت می گردید؟

خرید از یک فروشگاه معتبر، یکی از موارد مهم در هنگام خرید است؛ چرا که مزایای زیادی را برای خرید شما در نظر خواهند گرفت. شما می­ توانید محصولاتی که در این مقاله نام برده شد و تجهیزات و یراق آلات مدرن و پیشرفته دیگر را با قیمت مناسب از فروشگاه تجهیز یراق دریافت کنید. فروشگاه تجهیز یراق دارای سابقه ای درخشان و تجربه ­ای بی­ نظیر در ارائه و توزیع محصولات است.

شما می توانید به صورت حضوری، تلفنی و اینترنتی کالای مورد نظر خود را به تجهیز یراق سفارش دهید و همراه با گارانتی معتبر کالا و ضمانت مرجوعی دریافت نمایید.

برای دریافت مشاوره رایگان درباره مدرن ­ترین تجهیزات کابینت با شماره 02177343556 تماس حاصل کرده و یا به صورت حضوری به آدرس تهرانپارس- خیابان احسان مراجعه کنید و از فروشگاه تجهیز یراق بازدید نمایید.

تاریخ انتشار: 12.08.1400
نظرات کاربران

پرسش و پاسخ

نظرات شما کاربر عزیز با دقت و حساسیت خوانده می شود و پاسخ شما در کمتر از 8 ساعت برایتان ارسال می شود .

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • بابایی 1400.09.10

    قطعه یو شکلی که دربارش گفتین انقدر محکمه که اینهمه وسایل روش چیده بشه یا فقط فرمالیته هست؟ و اینکه به لوله های زیر سینک فشاری وارد نمیشه اگر اون قطعه رو بزنیم ؟

ارسال رایگان
پرداخت در محل
پشتیبانی 24 ساعته
ارسال سریع

copy right @ TAJHIZ YARAGH 2020