همه چیز درباره اصول نورپردازی مدرن منزل

دسته بندی : بلاگ سبک زندگی

نورپردازی یکی از مهمترین عناصر دکوراتیو در دکوراسیون داخلی منزل است. به همان اندازه ای که نورپردازی درست، تاثیر شگفت انگیز و خارق العاده ای در جذابیت بخشیدن به محیط دارد؛ نورپردازی اشتباه، تمام دکوراسیون منزل ما را دستخوش تغییرات ناخوشایند می کند. پس استفاده ی صحیح از تجهیزات نورپردازی تحول اساسی در دکوراسیون منزل […]

تاریخ انتشار: 12.07.1400
اصول نورپردازی مدرن منزل

نورپردازی یکی از مهمترین عناصر دکوراتیو در دکوراسیون داخلی منزل است. به همان اندازه ای که نورپردازی درست، تاثیر شگفت انگیز و خارق العاده ای در جذابیت بخشیدن به محیط دارد؛ نورپردازی اشتباه، تمام دکوراسیون منزل ما را دستخوش تغییرات ناخوشایند می کند.

پس استفاده ی صحیح از تجهیزات نورپردازی تحول اساسی در دکوراسیون منزل ایجاد خواهد کرد که این تغییرات در زمینه های مختلفی مثل بزرگ تر نشان دادن منزل، تمرکز بر روی یک قسمت از اتاق، ایجاد آرامش و هیجان و … شکل  می گیرند.

اگر شما هم قصد اجرای نورپردازی در منزلتان را دارید تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا با همه ی زوایای نورپردازی آشنا شوید.

اصول نورپردازی مدرن

نورپردازی چیست؟

به طور کلی نورپردازی به معنی استفاده ی هدفمند از نور برای اجرای جلوه های خاص بصری یا زیبا شناختی است که شامل استفاده از منابع مختلف طبیعی و مصنوعی می شود.

خورشید بزرگ ترین منبع طبیعی نور و یکی از بهترین منابعی است که نه تنها توانایی تامین روشنایی کافی منزل را دارد، بلکه باعث ایجاد گرما و انرژی نیز می شود. به این ترتیب با استفاده از نور خورشید، علاوه بر اهداف فوق، در مصرف انرژی های تمام شدنی و هزینه های مصرفی زندگی خود نیز صرفه جویی کرده اید. پس روشنایی خورشید را در راس تمام نورپردازی های داخلی منزل خود قرار دهید.

منابع مصنوعی نور، انواع لامپ ها هستند. امروزه تجهیزات مدرن و کارآمدی در جهت تامین منابع نورپردازی مصنوعی طراحی شده اند که تمام نیاز ما را بر طرف کرده و اجرای هر ایده ای را امکان پذیر می کنند.

ما به شما یاد می دهیم که چگونه از نور، در جهت بهبود کیفیت زندگی خود استفاده کنید.

انواع نورپردازی با منابع نور مصنوعی

چطور نور طبیعی خورشید را به خانه ببریم؟

مسلما استفاده از نور خورشید در شب امکان پذیر نیست. اما نمی توان گرما، نور زیبا و جلوه ی بی نظیر خورشید در روز، بر روی لوازممان را انکار کرد. پس با امکانات ساده و متفاوت، نور خورشید را به منزلتان هدایت کنید.

پنجره برای نورپردازی منزل

پنجره، ساده ترین راه ورود نور به خانه

اگر در حال ساخت یا بازسازی منزل هستید، سعی کنید پنجره هایتان را، مخصوصا در قسمت پذیرایی و آشپزخانه، قدی طراحی کنید تا منبع کافی برای دریافت نور خورشید داشته باشید.

سعی کنید از پرده های کلفت و چند لایه بر روی پنجره استفاده نکنید. اگر به پرده های مجلل علاقه دارید، سعی کنید طوری پرده را نصب کنید که امکان کنار زدن آن در روز برایتان فراهم باشد. روشنایی نور طبیعی خورشید، بیشتر از هر لامپ معمولی منزل شما را گرم و نورانی خواهد کرد.

استفاده از نور خورشید برای نورپردازی منزل

اگر دکوراسیون منزل شما کلاسیک است، می توانید از پنجره های سنتی رنگی استفاده کنید. به این ترتیب قسمتی از پنجره ها را شفاف، و قسمتی را رنگی کنید تا علاوه بر روشنایی، هیجان و شادابی را به منزل خود هدیه دهید.

البته اگر دکوراسیون منزل شما مدرن باشد نیز، امکان استفاده از پنجره های رنگی با تم مدرن را دارید. این پنجره ها که به تازگی مورد استقبال طراحان و تولید کنندگان بازار قرار گرفته اند، در سبک های متفاوت و طرح های متنوعی تولید می شوند.

پنجره های رنگی برای شادابی و روشنایی بیشتر منزل

نورگیر سقف، جلوه ی زیبای آسمان در منزل

علاوه بر پنجره های قدی، از نورگیر های سقف در قسمت راهرو، آشپزخانه و حتی اتاق خواب و پذیرایی استفاده کنید. هرچند این امکان برای منازلی که در طبقات پایین هستند، کمتر امکان پذیر است اما یکی از بهترین گزینه ها برای طبقات آخر محسوب می شود. برای این کار از شیوه های مدرنی که در نورپردازی سقف طراحی شده است، استفاده کنید.

نور گیر سقف برای ورود نور خورسید به منزل

چطور بهترین نورپردازی را با لامپ ها داشته باشیم؟

حتما شما هم قبل از اجرای نورپردازی به این موضوع فکر کرده اید که به چه تجهیزاتی نیاز دارید تا نورپردازی درستی را انجام دهید. در این بخش شما را با انواع تجهیزات و نحوه استفاده از آن ها آشنا می کنیم.

تجهیزات نورپردازی

لامپ ها، اجزای جدا نشدنی نورپردازی

در گذشته ای نه چندان دور، لامپ ها مدل های چندان متنوعی نداشتند و به مهتابی های ساده و لامپ های حبابی محدود می شدند. مهتابی ها اغلب بر روی دیوار نصب می شوند و در دو رنگ زرد و سفید موجود هستند. لامپ های حبابی در رنگ های متنوع تری موجود هستند، اما به دلیل نیاز به سرپیچ لامپ، امکان نصب در جاهای زیادی را ندارند و به سقف و دیوار محدود می شوند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، لامپ های جدید و متنوعی طراحی شده اند که بسته به نوعشان، در محل های متفاوت تری قابل استفاده هستند. لامپ های هالوژنی، فلورسنتی، فیلامنتی و … جزو لامپ های جدید موجود در بازار هستند.

منزل زیبا با استفاده درست از نورپردازی

یکی از انواع این لامپ های جدید، ال ای دی است. این لامپ ها که بازده نوری و طول عمر بسیار بیشتری نسبت به لامپ های حبابی دارند، یکی از پر استفاده ترین لامپ ها هستند.

اما یکی از جدید ترین انواع لامپ، لامپ های اس ام دی، یا لامپ های رشته ای با بدنه ای نرم و انعطاف پذیر هستند که عرض بسیار کم و طول نسبتا زیادی دارند. یکی از بهترین روش های نورپردازی استفاده از همین لامپ های رشته ایست. چرا که با ابعاد کوچکی که دارند در همه جا قابل نصب هستند.

سعی کنید هر منبع نور را، در قسمت مناسبی نصب کنید؛ به عنوان مثال شما می توانید با نورپردازی یک قسمت خاص، لوازم آن جا را برجسته تر نشان دهید، با تغییر رنگ روشنایی، آرامش یا هیجان را برقرار کنید و یا با کم و زیاد کردن منابع نور، محیط اطرافتان را بزرگ تر یا کوچک تر نشان دهید. پس هرگز نور را دست کم نگیرید.

تاثیر نور در زیبا سازی منزل

کلید قطع و وصل سیستم روشنایی

قطعا برای روشن و خاموش شدن هر منبع نور مصنوعی، نیاز به یک کلید اتصال برق داریم. اما طبیعتا نصب کلید های زیاد بر روی دیوار، نه تنها باعث نازیبا شدن دیوار و دکوراسیون منزل می شود، بلکه این کار اصلا امکان پذیر نیست. تصور کنید هر بار برای نصب کلید برق جدید، نیاز به یک بازسازی و تغییر سیم کشی داخل دیوارها خواهید داشت. حتی فکر کردن به این مورد نیز آزار دهنده است.

نترسید، راه حل مناسب تری هم وجود دارد!

طراحان دکوراسیون داخلی، با در نظر گرفتن تمام مشکلات ایجاد شده در هنگام اجرا و تغییر دکوراسیون، محصولات کاربردی و متنوعی را طراحی کرده اند. مثلا برای مشکل کمبود کلید برق برای اجرای نورپردازی های جدید، سنسور های قطع و وصل سیستم روشنایی را طراحی و روانه ی بازار کرده اند.

با استفاده از سنسور ها دیگر نگران سیم کشی داخلی منزل و یا تخریب و ساخت مجدد دیوارها نخواهید داشت.

مدرن ترین تجهیزات نورپردازی: ال ای دی رشته ای، سنسور، پریز توکار

همان طور که پیش تر نیز مطرح کردیم می توانید با اجرای نورپردازی درست، هر تغییری که می خواهید را اعمال کنید. در این بخش شما را مدرن ترین تجهیزات نورپردازی، عملکرد، نحوه ی نصب و قیمتشان آشنا می کنیم تا بتوانید درست­ترین انتخاب را داشته باشید.

همه چیز درباره ی ال ای دی خطی

لامپ های ال ای دی (LED lamp) نسل جدید لامپ های حبابی و هالوژن ها هستند که با دلیل مصرف کم و عمر طولانی، بسیار مورد توجه قرار گرفتند. رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی ال ای دی هایی از نوع اس ام دی  (SMD lamp) تولید شدند که اندازه ای بسیار کوچک تر، نور بسیار بیشتر و طول عمر بسیار بالاتری نسبت به ال ای دی های قبلی داشتند. اما اندازه ی خیلی کوچک آنها ها باعث می شد تا برای استفاده در نورپردازی محیط های مختلف، چندان کاربردی نباشند؛ به این ترتیب جدید ترین نسل لامپ ها با نام ال ای دی خطی تولید شد.

لامپ ال ای دی خطی که با نام ال ای دی شاخه ای یا ال ای دی رشته ای هم شناخته می شود، از تعداد زیادی اس ام دی تشکیل شده که بر روی یک نوار آلومینیومی نصب شده اند. روکشی از جنس پلاستیک پلی کربنات شفاف به نام دیفیوزر بر روی اس ام دی ها کشیده شده تا از آسیب و شکستن، در امان باشند و انعطاف پذیری خود را حفظ کنند.

ال ای دی های خطی در رنگ های متنوع و ولتاژ های متفاوتی تولید می شوند. پس برای خرید این لامپ ها دقت کنید که به چه میزان از نور و چه رنگی، برای تکمیل دکوراسیونتان نیاز دارید.

لامپ ال ای دی خطی حدود 1 سانتی متر عرض دارد. طول ال ای دی را نیز می توانید با توجه به متراژ ال ای دی مورد نظرتان انتخاب کنید. به این ترتیب این امکان برای شما فراهم است تا به سادگی منبع روشنایی باریک و کوچک خود را در هر جایی که نیاز دارید، به صورت توکار یا روکار نصب کنید.

برای زیبا شدن و تکمیل نور مورد نیاز محیط اطرافتان این کار ها را انجام دهید:

  • لامپ های رشته ای را در بالای تابلو فرشتان متصل کنید تا نور، زیبایی بیشتری به تابلوی شما هدیه کند.
  • در زیر اپن جزیره یا سقف آشپزخانه، این لامپ ها را نصب کنید تا آشپزخانه ای رویایی تر داشته باشید.
  • در قسمت بالای تخت از این ال ای دی ها استفاده کنید تا به عنوان چراغ خواب و زینت دهنده ی تخت شما محسوب شوند.
  • لامپ ها را کنج کمد یا کابینت جایگذاری کنید تا به تمام زوایای آن اشراف داشته باشید.
  • این ال ای دی ها در پشت آینه بچسبانید و یک آینه ی نوری برای جذابیت اتاق یا سرویس بهداشتی خود بسازید.
  • شما برای نصب لامپ ال ای دی خطی، هیچ محدودیتی نخواهید داشت؛ پس خلاقیت به خرج دهید. این لامپ ها بسیار کوچک هستند، همه جا نصب می شوند و اثری از بدنه ی آن ها مشخص نیست؛ اما با نور جذابی که دارند، زیبایی و لطافتی خاص را به محیط شما می بخشند.
ال ای دی شاخه ای در نورپردازی جذاب

لامپ ال ای دی شاخه ای در مدل های ساده و لمسی وجود دارد. هر لامپ با توجه به عملکرد و طول مورد نیاز شما، قیمت متفاوتی دارد. برای دیدن انواع این لامپ ها و اطلاع از قیمت هریک، به صفحه نورپردازی کابینت مراجعه کنید.

همه چیز درباره سنسور های نوری

سنسور ها یا حسگر ها، تجهیزاتی هستند که کمیت هایی مثل فشار، حرکت، دما، رطوبت و … را به کمیت های الکتریکی تبدیل می کنند و بر اساس وظیفه ای که برایشان تعیین شده، سیستم روشنایی را قطع و وصل می نمایند.

سنسور ها معمولا بسیار کوچک هستند و همه جا نصب می شوند. پس بدون اینکه در معرض دید باشند، به خوبی نقش خود را ایفا می کنند. تصور کنید که با ورود شما به آشپرخانه، یا هنگامی که درب کمد و کابینت را باز می کنید، یا زمانی که قسمت مشخصی از آینه را میز مطالعه را لمس می نمایید، سیستم روشنایی شما به صورت هوشمند روشن شود. همه ی این کارها با کمک سنسور ها امکان پذیر است.

سنسور ها در انواع متفاوتی موجود هستند:

  • برخی از سنسور ها عملکرد لمسی دارند، به این ترتیب با تماس کوچکی از دست شما، لامپ ها را روشن یا خاموش می کنند.
  • برخی از آن ها از پشت سطح انجام وظیفه می کنند. شما می توانید سنسور های پشت سطحی را در پشت سطوح مختلفی مثل آینه، تخت، میز، اپن و … نصب کنید و با لمس سطح مورد نظر، فرمان قطع و وصل روشنایی را به سنسور دهید.
  • برخی از سنسور ها حرکتی هستند، سنسور های حرکتی با تشخیص حرکت در فاصله ای مشخص، به صورت خودکار و هوشمند، سیستم روشنایی شما را خاموش و روشن می کنند.

با کمک سنسور ها حتی این امکان وجود دارد که نور لامپ ها را کم یا زیاد کنید تا به سطح نور مورد نظرتان برسید. اگر می خواهید با انواع سنسور ها و کاربرد های آن آشنا شوید به صفحه ی تجهیزات نورپردازی مراجعه نمایید.

همه چیز درباره پریز توکار

پریز ها یکی دیگر از تجهیزات نورپردازی هستند، برخی از سیستم های روشنایی، مستقیما توسط دو شاخه به پریز برق متصل می شوند؛ اگر برای قطع و وصل روشنایی خود از سنسور ها استفاده کنید، لازم است تا سنسور را به پریز برق متصل کنید. در واقع پریز های برق یکی از پر استفاده ترین تجهیزات منزل هستند که علاوه بر روشنایی، برای اکثر کار های ما مورد استفاده قرار می گیرند.

پریز های توکار به شما کمک می کنند تا نه تنها با مشکل کمبود پریز برای همیشه خداحافظی کنید بلکه یک اکسسوری شیک و زیبا در منزل خود داشته باشید.

پریز های مخفی عملکردی شبیه سه راهی های قدیمی دارند. اما کاربردی تر و شیک تر هستند، چرا که علاوه بر داشتن تعدادی سوکت برق، پورت های یو اس بی، اچ دی ام آی، و پورت تلفن هم دارند. حتی در برخی از این پریز ها می توانید از امکان شارژ وایرلس و میکروفون برای تلفن همراه خود نیز استفاده کنید.

این پریز ها در انواع روکار و آسانسوری نیز وجود دارند. پس قبل از خرید ابتدا انتخاب کنید که به چند سوکت برق، چه مدل پریز و چه رنگی برای تکمیل دکوراسیونتان نیاز دارید. شما می توانید این پریز ها توکار را در هر جایی که با مشکل کمبود پریز مواجه هستید نصب کنید و از امکانات بی نظیر آن نهایت استفاده را ببرید. برای دیدن انواع این پریز ها و مدل های متنوع آن از صفحه ی پریز توکار دیدن نمایید تا از قیمت های آن نیز مطلع شوید.

پریز توکار مخفی

خرید تجهیزات نورپردازی برای تکمیل دکوراسیون

تجهیزات مدرن نورپردازی را از کجا بخریم که کیفیت بالا و قیمت مناسبی داشته باشد؟

اگر شما هم با خواندن مقاله ی فوق، با این سوال مواجه شده اید، فروشگاه تجهیز یراق را به شما پیشنهاد می کنیم. فروشگاه تجهیز یراق با ده سال سابقه ی فروش تجهیزات نورپردازی و انواع یراق آلات مورد استفاده در ساختمان ، اتاق خواب، آشپزخانه و … منبع مناسبی برای کسب اطلاعات و خرید شما محسوب می شود.

همچنین تجهیز یراق این امکان را فراهم کرده تا بتوانید از طریق شماره تماس 021­77343556 به طور مستقیم با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار کنید و مشاوره ی رایگان درباره ی محصولات مورد نظرتان دریافت نمایید.

پرسش و پاسخ

نظرات شما کاربر عزیز با دقت و حساسیت خوانده می شود و پاسخ شما در کمتر از 8 ساعت برایتان ارسال می شود .

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “همه چیز درباره اصول نورپردازی مدرن منزل”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان
پرداخت در محل
پشتیبانی 24 ساعته
ارسال سریع

copy right @ TAJHIZ YARAGH 2020