علت باز ماندن درب کابینت چیست؟

دسته بندی : سبک زندگی

چرا درب‌های کابینت باز می‌مانند؟ گاهی مهم‌ترین علت خرابی درب‌های کابینت موارد ساده‌ای هستند که با کمک یک پیچ‌گوشتی و ابزار ساده برطرف می‌شوند. در برخی مواقع فقط کافی است که وضعیت یراق آلات و پیچ‌های کابینت‌ها را بررسی کنید تا به ایراد‌های جزئی و مختصری پی ببرید. بهتر است برای پیدا کردن ایرادهای درب کابینت با چند مورد ساده آشنا شوید تا مانند یک تعمیرکار حرفه‌ای به درست کردن درب‌های خراب کابینت بپردازید.

تاریخ انتشار: 21.01.1400
چرا درب کابینت کامل بسته نمی‌شود

باز بودن درب‌ کابینت ها، تصویری به هم ریخته و نامنظم از آشپزخانه را به وجود می‌آورد. تصور اینکه بعد از یک روز کاری سخت، برای آرامش و استراحت به خانه بروید و با آشپزخانه‌ای نامرتب و کابینت‌هایی که درب آن‌ها به دلایل مختلف بسته نمی‌شود رو‌به‌رو شوید،‌ بسیار سخت است. اگر علت باز ماندن درب های کابینتتان را نمی دانید تا انتهای این مقاله تجهیز یراق با ما همراه باشید. ما در ادامه این مطلب به‌ طور کامل علت باز ماندن درب کابینت را شرح می‌دهیم و شما را با چگونگی حل این مشکل آشنا می کنیم.

خرابی جک، مهم‌ترین علت چفت نشدن درب کابینت

جک یکی از یراق‌ آلات کاربردی و مهم کابینت‌ محسوب می‌شود. مهم‌ترین وظیفه جک، باز و بسته کردن درب‌های کابینت های است. به همین دلیل خرابی جک کابینت یکی از اصلی‌ترین دلایل بسته‌ نشدن درب‌های کابینت به شمار می‌رود. بنابراین اولین قدم برای پیدا کردن علت باز ماندن درب‌های کابینت، بررسی دلیل خرابی و مشکلات جک‌ها است. یکی از دلایل خراب شدن جک‌های کابینت به خشک شدن قطعات درب‌ها مربوط می‌شود. برای از بین بردن خشکی، قطعات درب‌های کابینت به کمی روغن کاری نیاز دارید. قطعات خشک شده را شناسایی و روغن کاری کنید تا جک درب‌ها نیز مانند روز اول شروع به کار کند.

شکستن قطعات داخلی جک‌ها هم یکی دیگر از عوامل خرابی جک و بسته نشدن درب کابینت است. گاهی اوقات امکان تعمیر قطعات داخل جک وجود ندارد و باید به‌ طورکامل تعویض شوند. یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش هزینه‌های اضافی تعمیرات یا تعویض قطعات، خرید یراق آلات استاندارد و با کیفیت است. با خرید جک‌هایی که کیفیت قابل توجه و دوام بالایی دارند عمر درب‌های کابینت نیز بیشتر می‌شود و دیگر شاهد مشکلات این چنینی نخواهید بود.

جک‌های خراب مهمترین علت چفت نشدن درب کابینت

پیچ‌های شل و خراب، دلیل مهمی برای باز ماندن درب‌ کابینت

گاهی اوقات بسته نشدن درب‌های کابینت علتی ساده و پیش پا افتاده دارد. برای مثال باید حتما پیچ‌های درب کابینت که لولاها را محکم کرده‌اند بررسی کنیم. در بعضی موارد پیچ‌هایی که شل شده‌اند اجازه بسته شدن کامل درب‌های کابینت را نمی‌دهند. با استفاده از یک پیچ‌گوشتی پیچ‌های لولاهای بالایی و پایینی درب‌های کابینت را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا سفت و محکم شوند.

هیچ کابینتی بدون یراق کابینت تکمیل نمی‌شود. حتی ریزترین قطعات کابینت مانند پیچ‌ها در کارکرد و باز و بسته شدن درب‌های کابینت نقش دارند. بهتر است پیش از نصب یا سفارش کابینت از کیفیت یراق آلات مصرفی مطمئن شوید. همچنین بررسی‌های دوره‌ای و پیدا کردن خرابی‌های جزئی یا انجام تعمیرات سطحی به بیشتر شدن عمر یراق آلات کابینت کمک می‌کند.

شل بودن پیچ‌ها، علت اصلی باز ماندن درب کابینت

رگلاژ نبودن درب‌ها، اصلی‌ترین علت باز ماندن درب کابینت

درب‌هایی که رگلاژ نباشند یا لولاهای آن‌ها لق شده باشد، باز می‌مانند. برخی اوقات باز و بسته کردن درب‌هایی که رگلاژ نیستند با صداهای ناخوشایندی نیز همراه است که باعث آزار قوه شنوایی می‌شود. برای اینکه از رگلاژ بودن درب‌های کابینت مطمئن شوید باید در سه مرحله، درب‌ها را بررسی کنید.

آشنایی با مراحل رگلاژ کردن درب کابینت

در مرحله اول درب‌ها را در قسمت‌های بالا و پایین بررسی و تنظیم کنید. اگر پیچ‌ درب‌ها شل است، ابتدا پیچ‌هایی که روی لولاهای بالا و پایین نصب شده‌اند را پیدا کنید، درب‌ها را به خوبی جا بزنید و سپس پیچ‌ها را سفت کنید.

در مرحله دوم باید درب‌ها را از قسمت‌های چپ و راست بررسی و رگلاژ کنید. اگر درب‌ها از طرف راست کج یا شل شده‌اند، باید پیچ‌های قسمت راست محکم شوند. برای این کار پیچ‌های سمت راست را به سمت بالا بپیچانید تا لولاها به جعبه کابینت نزدیک و سفت شوند. برای تنظیم پیچ‌های سمت چپ هم باید همین روش را انجام دهید، با این تفاوت که پیچ‌ها را به سمت پایین بپیچانید.

مرحله آخر یا سوم مربوط به بررسی و تنظیم درب‌ها از سمت داخل یا خارج است. برای تنظیم درب‌ها به سمت داخل یا خارج، از پیچ‌های تنظیم عمیق استفاده کنید. در زمان تعمیر و رگلاژ درب‌ها پیچ‌های دستگیره کابینت را نیز بررسی کرده و درصورت نیاز آن‌ها را محکم کنید تا از خرابیشان پیشگیری شود. به‌ یاد داشته باشید با یک سر کشی دوره‌ای به  لولاها، جک‌ها، پیچ‌ها و دستگیره‌های کابینت، شکل ظاهری کابینت‌ها حفظ خواهد شد و از هزینه‌های تعمیرات و تعویض‌های احتمالی به اندازه قابل توجهی کاسته می‌شود.

علت باز ماندن درب کابینت چیست

آیا قفل درب‌ها را چک کرده‌اید؟

اگر علت خرابی و باز ماندن درب‌های کابینت به لولاها، جک‌ها یا پیچ‌ها مربوط نمی‌شد و با رگلاژ درب‌ها هم مشکل برطرف نشد، باید قفل‌ها را بررسی کنید. خرابی قفل‌های کابینت باعث بسته نشدن درب‌ها می‌شود. بهترین راه برای پیدا کردن ایراد قفل‌ها این است که در زمان بستن درب‌ زبانه ی قفل را بررسی کنید. اگر زبانه ی قفل تا انتها داخل قفل نرفته باشد احتمال گیر کردن این زبانه به مقابلی قفل است. در این صورت لازم است تا قفل ها را تعمیر یا تعویض کنید.

یکی از مهم‌ترین علت‌های خراب شدن قفل یا به هم ریختن تنظیم رگلاژ درب‌های کابینت قرار گرفتن سیم‌های برق بین درب و بدنه ی کابینت است. استفاده از پریز توکار کابینت به نظم بیشتر در آشپزخانه و سالم ماندن درب‌های کابینت‌ها کمک می‌کند. با توجه به اینکه این روزها وسایل برقی بی شماری در آشپزخانه وجود دارد استفاده از پریز‌های توکار کابینت در کنار کاربردی بودن به زیباتر شدن محیط نیز کمک می‌کند.

رطوبت هوا، عاملی مهم برای خرابی درب‌ کابینت‌ها

تغییر فصل یکی از عواملی است که باعث تاب برداشتن درب‌های کابینت می‌شود. رطوبت هوا نیز نه تنها باعث فرسایش لولاها و جک هاست، بلکه موجب بالا آمدن کف‌پوش جعبه کابینت نیز می شود. با بالا آمدن کف‌پوش، درب‌ها دچار ساییدگی شده و به مرور زمان خراب می‌شوند. در چنین شرایطی برای پیشگیری از خرابی درب‌ها بهتر است با کمک یک سمباده قسمت پایین درب‌ها را کمی مسطح کنید. البته به‌ یاد داشته باشید پیش از سمباده زدن باید درب‌ها را از لولاها باز، و خارج کنید.

برای شهرهایی که رطوبت بیشتری دارند بهتر است از درب‌های کشویی استفاده شود. ریل و قرقره درب ریلی به راحتی باز و بسته می شوند، از این رو میزان فرسایش و خرابی در کابینت‌های کشویی کمتر است.

رطوبت هوا، علت مهم خرابی و باز ماندن درب کابینت

لولاهای خراب را تعمیر یا تعویض کنید

شل شدن پیچ‌ها باعث لق شدن لولاها می‌شود و درب‌ها بعد از باز و بسته شدن کم کم دچار ساییدگی می‌شوند. شل شدن لولاها هم به مرور زمان باعث می‌شود تا درب‌های کابینت به‌ طور کامل بسته نشوند. بهتر است قبل از هر اقدامی برای سفت کردن لولاها اقدام کنید. پیچ‌ها را سفت کنید تا لولاها سر جای خودشان قرار بگیرند. به‌ یاد داشته باشید لولاهای شل باعث ساییده شدن چوب‌های درب و جعبه کابینت و در نتیجه هرز شدن جای پیچ ها می‌شوند. پس بهتر است چند وقت یک مرتبه به لولاها رسیدگی کنید و از محکم بودن آن‌ها مطمئن شوید.

سرویس دوره‌ای درب‌های کابینت را فراموش نکنید

با مطالعه این مقاله متوجه شدیم که خرابی یا استاندارد نبودن یراق آلات تاثیر بسیاری در خرابی و بسته نشدن درب‌های کابینت دارند. بهتر است پیش از سفارش کابینت، یراق آلات مناسب و کاربردی را انتخاب کنید. همچنین به‌ یاد داشته باشید هیچ‌وقت سعی نکنید درب‌ها را به زور ببندید، چون این کار باعث خرابی بیشتر خواهد شد.

فروشگاه تجهیز یراق یکی از بزرگ‌ترین فروشندگان یراق آلات کابینت در سراسر ایران است. همین حالا می‌توانید یراق آلات با کیفیت را با ضمانت کالا و هزینه ارسال رایگان در تجهیز یراق سفارش دهید و در سراسر ایران تحویل بگیرید. کارشناسان تجهیز یراق از طریق شماره تلفن 021-91070056 آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

پرسش و پاسخ

نظرات شما کاربر عزیز با دقت و حساسیت خوانده می شود و پاسخ شما در کمتر از 8 ساعت برایتان ارسال می شود .

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “علت باز ماندن درب کابینت چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان
پرداخت در محل
پشتیبانی 24 ساعته
ارسال سریع

copy right @ TAJHIZ YARAGH 2020