علت بو گرفتن لباس در کمد؛ چطور بوی بد را از بین ببریم؟

دسته بندی : بلاگ سبک زندگی

همیشه لباس‌هایتان در کمد بو می‌گیرد و شما را کلافه کرده است؟ این مقاله 8 راه ساده برای از بین بردن بوی بد لباس داخل کمد در اختیار شما می‌گذارد.

تاریخ انتشار: 18.04.1400
علت بو گرفتن لباس در کمد

لباس بدبو می‌تواند کل روز شما خراب کند! یکی از بدترین اتفاق‌هایی که می‌تواند برای لباس‌ها بیفتد، بوگرفتن آن‌ها است. در اینجا منظورمان از بو گرفتن لباس، کثیفی آن‌ها نیست، بلکه بوگرفتن لباس‌ها در کمد است. معمولاً کسانی‌ که با این مشکل مواجه می‌شوند، فکر می‌کنند با شستن لباس‌ها می‌توان این بوی بد را از بین برد. اما مسئله با شستن لباس ها حل نمی شود. چرا که حتی اگر لباس های تمیز را داخل کمد بگذارید باز هم تحت تاثیر بوی بد داخل کمد قرار می گیرند.

اما واقعا چرا لباس ها در کمد بو می گیرند و در این مواقع چطور می توان بوی بد لباس ها را از بین برد؟ در این مقاله تمام دلایل بو گرفتن لباس در کمد را بررسی می‌کنیم. در گام بعدی نحوه از بین بردن بوی بد لباس در کمد را با چند تکنیک ساده و کاربردی آموزش می‌دهیم. به شما اطمینان می‌دهیم که پس از خواندن این مقاله یک‌بار برای همیشه از شر بوی بد لباس و کمد خود راحت می‌شوید.

چرا لباس‌ها بو می‌گیرند؟

چرا لباس‌ها بو می‌گیرند؟ 5 علت بو گرفتن لباس در کمد را بشناسید

بو گرفتن لباس ها در کمد به عوامل زیادی بستگی دارد. در ادامه، 5 مورد از رایج ترین علل بو گرفتن لباس در کمد را بررسی می کنیم.

1-    لباس‌های خیس یا نم‌دار را داخل کم قرار ندهید!

 چنانچه لباس های نم دار را داخل کمد بگذارید، در پروسه ی خشک شدن بو می گیرند. چرا که لباس ها برای خشک شدن به هوای آزاد نیاز دارند. توجه داشته باشید که محیط های نمناک، مکان مناسبی برای انواع میکروب ها و قارچ ها نیز محسوب می شوند. به همین دلیل از قرار دادن هرگونه لباس خیس و نم دار در داخل کمد اجتناب کنید.

رطوبت، نم و یا نشتی می‌تواند علت بوی لباس در کمد باشد.

2-    رطوبت، نم و یا نشتی آب علت بوی لباس در کمد

دیوار پشت کمد را بررسی کنیدو چنانچه بوی نم یا رطوبتی را حس می کنید، باید علت این رطوبت را پیدا کرده و اقدامات لازم برای رفع آن را انجام دهید. اما به صورت موقت می توانید از قرص های ضد رطوبت استفاده کنید تا بوی بد نم از بین برود. با توجه به نحوه ی ساخت ساختمان، ممکن است که لوله های پشت دیوار اتاق دچار ترکیدگی شده باشند. درصورتی‌که نم و رطوبت زیاد است، حتما در سریع‌ترین زمان ممکن با کارشناسان فنی این حوزه تماس گرفته و مشکل به‌وجودآمده را رفع کنید.

مایع و پودر لباسشویی فاسد شده، می‌تواند علت بوی بد لباس‌ها باشد

3.     مایع و پودر لباسشویی فاسد شده، علت بوی بد لباس‌ها

تاریخ انقضای شوینده‌های خود را بررسی کنید. ممکن است مایع و پودر لباسشویی شما فاسد شده و تاریخ انقضای آن به اتمام رسیده باشد. همچنین توجه کنید که مایع یا پودر، کپک زده نباشد. در این صورت به هیچ وجه از مایع یا پودر خراب شده استفاده نکنید. حتما درب ظرف مایع ماشین لباسشویی خود را نیز باز کنید و آن را بو بکشید؛ اگر بوی نامطبوعی را حس می کنید حتما در جهت شستن محفظه های قابل شستشوی ماشین لباسشویی اقدام نمایید.

برای جلوگیری از ایجاد بوی بد، کفش ها را در کنار لباس های داخل کمد قرار ندهید

4.     کفش‌ها را کنار لباس‌ها قرار ندهید!

اگر کفش هایتان را داخل کمد دیواری و کنار لباس هایتان قرار می دهید، لباس های شما بو می گیرد. چنانچه کفش ها نشسته باشند و یا به صورت نم دار رها شده باشند ممکن است موجب ایجاد بوی بد در لباس ها شوند. در صورتی که می خواهید کفش ها را داخل کمد بگذارید از تجهیزات جاکفشی دیواری ریلی استفاده کنید. با استفاده از این جا کفشی دیواری به راحتی می توانید کفش ها را از لباس ها جدا کرده و در طبقه ی جداگانه ای قرار دهید. این جا کفشی ریلی گنجایش تعداد زیادی از کفش های ورزشی، مجلسی و … را دارد.

5.     لباس‌های چرک دار و پوشیده شده عامل انتشار بو در کمد

لباس های داخل کمد را به طور کامل بررسی کنید. لباس های چرک و کثیف، از جوراب گرفته تا شلوار و پیراهن و … را به طور کامل از لباس های جدید جدا کرده و به شستن آن ها اقدام کنید. لباس های کثیف اگر در فضای تاریک و بسته محبوس باشند، بو گرفته و جای مناسبی برای رشد باکتری ها و قارچ ها می شوند.

 برای اینکه لباس‌ها را به درستی در کمد دیواری قرار دهید به یک سبد لباس داخل کمد دیواری نیاز دارید. هم‌چنین پیشنهاد می‌کنیم رخت‌چرک‌های خود را در سبدی خارج از کمد جمع‌آوری کنید تا لباس‌های داخل کمد بوی بد نگیرند.

7 راهکار کاربردی برای رفع بوی لباس

8 راهکار کاربردی از بین بردن بوی بد لباس در کمد

خوشبختانه روش های زیادی برای از بین بردن بوی بد لباس ها در کمد وجود دارد.

1-    سرکه سفید؛ ضدعفونی کننده‌قوی لباس‌ها

اگر لباس های شما به هر علتی بو گرفته اند، لازم است تا مجددا آن ها را بشویید. فرقی ندارد که لباس ها را با دست می شویید و یا در ماشین لباسشویی می اندازید، تنها کافیست در حین شستشو یک پیمانه سرکه سفید به مایع لباسشویی خود اضافه کنید و پس از شستشو لباس ها را در مقابل نور آفتاب قرار دهید.

2-    جوش‌شیرین؛ دشمن قدرتمند بوی بد

جوش‌شیرین قدرت پاک کنندگی بالایی دارد؛ به همین دلیل هنگام شستشوی مجدد لباس‌هایی که بو گرفته‌اند مقداری جوش شیرین به پودر ماشین لباسشویی اضافه کنید. بعد از پایان شستشو خواهید دید که علاوه بر رفع بوی بد، لباس ها تمیز تر نیز شده اند.

لیمو و نمک‌دریا معجونی قدرتمند برای حذف هر نوع بوی لباسی

3-    لیمو و نمک‌دریا معجونی قدرتمند برای حذف هر نوع بوی لباسی

ماده ی کارآمد دیگری که در هنگام شستشوی لباس ها استفاده می شود، لیمو ترش است. شما می توانید در حین شستشوی لباس ها مقداری لیمو ترش را با نمک مخلوط کنید. از ترکیب لیمو و نمک‌ برای از بین بردن بوی ماهی و انواع لکه‌های روغنی استفاده می‌شود؛ لیمو با داشتن خاصیت اسیدی، علاوه بر رفع بوی بد و ایجاد بوی خوشایند و لذت بخش در لباس ها، قدرت پاک کنندگی هر نوع لکه ای را نیز دارد.

4-    حذف بوی لباس در کمد با برنج، جوش‌شیرین یا قهوه

در صورتی که علت بو گرفتن لباس ها رطوبت است، با قرار دادن برنج، جوش شیرین و یا قهوه در کمد لباس، رطوبت و بوی بد کمد را از بین ببرید. برای این کار تنها کافیست به اندازه ی یک کاسه کوچک از این مواد را داخل کیسه ای پارچه ای بریزید و داخل کمد خود قرار دهید تا بوی رطوبت کمد از بین برود.

5-    سرکه سیب؛ محلولی قوی برای از بین بردن قارچ و باکتری

با استفاده از سرکه که بوی تند و تیزی دارد، می‌توانید هر گونه قارچ و باکتری را از بین ببرید و مانع از رشد آن‌ها بشوید. لباس های خود را از کمد خارج کنید و دستمالی را به سرکه ی سیب آغشته کرده و سطوح کمد را دستمال بکشید. سپس درب کمد و پنجره ی اتاق را برای چند ساعت باز بگذارید تا بوی بد داخل کمد از بین برود.

اسطوخودوس؛ معطر و خوشبو‌کننده کمد و لباس‌ها

6-    اسطوخودوس؛ معطر و خوشبو‌کننده کمد و لباس‌ها

اسطوخودوس، از دسته گیاهان گل‌دار است که خواص درمانی دارد. از مزایای این گیاه قدرت جذب بو های مختلف است. چنان‌چه کمد و لباس هر دو بو گرفته‌اند؛ برای رفع سریع بو می‌توانید کیسه‌ی کوچکی را با اسطوخودوس پر کرده و داخل کمد بگذارید. بعد از چند ساعت عطر اسطوخودوس هر نوع بوی مزاحمی را داخل خود حل کرده و آن را از بین می‌برد.

7-    استفاده از تجهیزات داخل کمد دیواری

با استفاده از تجهیزات داخل کمد دیواری همانند جاکفشی، جا لباسی، رگال، سبد لباس و … به راحتی هر بخش از کمد را به وسایل خاصی اختصاص داده و از قرار دادن تمام لوازم در کنار یکدیگر جلوگیری کنید. به این ترتیب بوی وسایل مختلف نیز به یکدیگر سرایت نمی کنند. همچنین با استفاده از تجهیزات داخل کمد علاوه بر نظم دهی بیشتر کمد، دسترسی سریع و آسانی را نیز برای وسایلتان ایجاد کرده اید.

8-    از مواد معطر استفاده کنید

یکی از ساده ترین و ارزان ترین راه هایی که باعث رفع بوی بد و ایجاد بوی مطلوب در داخل کمد می شود، قرار دادن صابون های عطری در کمد است. شما می توانید صابون ها را در یک کیسه ی پارچه ای گذاشته و در کمد خود قرار دهید. به این ترتیب هر بار با باز کردن درب کمدتان از استشمام بوی خوش صابون لذت می برید.

یکی دیگر از مواد معطری که در ایجاد بوی خوش کمد و لباس ها به ما کمک می کند، عطر ها هستند. درب شیشه های عطر و ادکلن های تمام شده را باز کنید و شیشه ی ادکلن را داخل کمد قرار دهید. به این ترتیب تا مدت های زیادی می توانید از بوی خوب ایجاد شده توسط ادکلن قدیمیتان در کمد استفاده کنید.

شما چه راهی برای از بین بردن بوی بد لباس در کمد دارید؟

در این مقاله به بررسی علت بو گرفتن لباس در کمد و نحوه‌ی از بین بردن بوی بد پرداختیم. با استفاده از تجهیزات داخل کمد مانند جا کفشی، سبد لباس، رگال کمد دیواری و… می‌توانید هم فضای کمد خود را بیشتر کنید و هم با طبقه‌بندی، لوازم خود را در دسترس‌تر قرار داده و منظم‌تر بچینید. چنانچه برای رفع بوی بد لباس و کمد از روش دیگری استفاده می کنید، روش خود را در کامنت ها با کارشناسان تجهیز یراق و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید.

فروشگاه اینترنتی تجهیز یراق بزرگترین فروشگاه انواع یراق‌آلات کمد دیواری، کابینت، اتاق خواب، ساختمان و… است. ارسال محصولات در تجهیز یراق رایگان است؛ با مراجعه به فروشگاه و یا تماس با شماره های تجهیز یراق می توانید تمامی تجهیزات مورد نیاز خود را سفارش داده و به صورت رایگان درب منزل تحویل بگیرید.

پرسش و پاسخ

نظرات شما کاربر عزیز با دقت و حساسیت خوانده می شود و پاسخ شما در کمتر از 8 ساعت برایتان ارسال می شود .

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “علت بو گرفتن لباس در کمد؛ چطور بوی بد را از بین ببریم؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان
پرداخت در محل
پشتیبانی 24 ساعته
ارسال سریع

copy right @ TAJHIZ YARAGH 2020