چگونه چروک لباس را از بین ببریم

چگونه چروک لباس را از بین ببریم؟

دسته بندی : بلاگ سبک زندگی

چروک شدن لباس ها، مسئله ی ناخوشایندی است که در بسیاری از مواقع روزمره با آن مواجه می شویم.

تا به حال هیچ روش قطعی برای جلوگیری از چروک شدن لباس ها شناخته نشده، اما راه حل هایی وجود دارد که بتوانیم از چروک های بسیار عمقی در لباس ها جلوگیری کنیم. همچنین راه حل های بسیاری برای از بین بردن ساده ی چروک ها پیشنهاد شده است که تا پایان مقاله با همه ی این راه ها آشنا می شوید.

رفع چروک لباس

استفاده از نرم کننده ی لباس

نرم کننده ی لباس که با نام هاله نیز شناخته می شود، یکی از مواردیست که باعث جلوگیری از ایجاد چروک های عمقی لباس در هنگام شستشو می گردد. نرم کننده ها با جلوگیری از ایجاد اصطکاک در پارچه باعث می شوند که پارچه های زبر و خشن، نرم تر شوند و چروک های کمتری به خود بگیرند. همچنین این عدم اصطکاک باعث می شود تا پارچه ها گرد و غبار کمتری را نیز به خود جذب کنند و بوی بهتری داشته باشند؛ علاوه بر این، نرم کننده ها با ایجاد یک لایه محافظتی بر روی پارچه، طول عمر لباس ها را نیز بیشتر می کنند.

مایع نرم کننده برای جلوگیری از چروک لباس

شستن لباس با آب سرد

یکی از عوامل چروک شدن لباس ها در هنگام شستشو، آب گرم است. اگر از آب سرد استفاده کنید نه تنها بافت پارچه ی شما آسیب کمتری میبیند بلکه از چروک شدن بیش از حد لباس ها نیز جلوگیری می شود.

رعایت دستور العمل های ماشین لباسشویی

هر ماشین لباسشویی حجم مشخصی دارد و گفته می شود که بهترست تقریبا به اندازه ی یک سوم حجم ماشین را از لباس پر کنید (البته این میزان به جنس لباس شما نیز بستگی دارد). اگر ماشین لباسشویی را بیش از اندازه پر کنید باعث می شود تا لباس ها در هنگام چرخش فشار زیادی را به یکدیگر وارد کنند و بیشتر چروک شوند. برای جلوگیری از ایجاد چروک های زیاد بر روی لباس از پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی پرهیز کنید

همچنین بسیاری از ماشین لباسشویی های مدرن، دارای برنامه ی ضد چروک هستند که می توانید با فعال کردن این برنامه، از چروک لباس هایتان جلوگیری کنید.

رعایت دستورالعمل ماشین لباسشویی برای چروک نشدن لباس

سایز مناسب لباس

شاید فکر کنید که سایز لباس در چروک شدن آن تاثیری ندارد؛ اما لازم است بدانید که اگر لباس شما بیش از حد تنگ باشد، پارچه در بدن شما کشیده می شود و این کشیدگی باعث چروک شدن آن قسمت ها می گردد.

از طرفی اگر لباس شما بیش از اندازه گشاد باشد، باعث می شود تا زمانی که به جایی تکیه کرده اید، پارچه در محل تکیه ی شما مچاله شده و چروک گردد.

پس سعی کنید سایز لباس هایتان را مناسب انتخاب کنید تا بر اثر تنگی یا گشادی بیش از حد چروک نشوند.

سایز مناسب لباس برای جلوگیری از چروک شدن

جنس لباس

هر پارچه به میزان متفاوتی چروک می شود؛ پارچه های نخی، ابریشمی، ساتن و … چروک های بیشتری را به خود می گیرند و مناسب استفاده ی روزمره نیستند. اما پارچه هایی مثل کتان، جین، الیاف مصنوعی و … دیر تر چروک می شوند و مقاومت مناسبی نسبت به استفاده ی روزمره دارند.

خشک کردن صحیح لباس ها

امکان چروک شدن لباس های خیس و مرطوب بسیار بیشتر از لباس های خشک است. سعی کنید که لباس ها را پس از شستشو، در جای مناسبی پهن کنید تا در هنگام خشک شدن تا حد امکان صاف و بدون چروک باشند. به این ترتیب نه تنها لباس ها بیشتر چروک نمی شوند، بلکه ممکن است چروک های ریز آن ها هم در هنگام خشک شدن رفع شود.

خشک کردن لباس برای جلوگیری از چروک

اتو زدن لباس ها

اتو زدن یکی از رایج ترین و موثر ترین روش هاییست که برای رفع چروک های ظریف و عمقی لباس مورد استفاده قرار می گیرد. اگر کمی مایع نرم کننده ی اتو را داخل مخزن آب اتو بریزید، در هنگام اتوکشی راحت تر خواهید بود. دقت کنید که در هنگام اتو زدن لباس ها مراقب درجه ی اتو باشید که درست تنظیم شده باشد.

اتو زدن چروک های لباس

دقت کنید که برای اتو زدن لازم است که یک میز اتوی کاربردی و خوب داشته باشید. البته گاهی پیدا کردن جایی برای قرار دادن میز اتو در کمد دیواری های کوچک کار سختی است. برای حل این مشکل می توانید از میز اتوی توکار استفاده کنید. میز اتو های تاشو، داخل کمد دیواری نصب می شوند و گزینه ی مناسبی برای اتو کشی محسوب می شوند.

استفاده از مواد ضد چروک

برخی از مواد مثل آهار یا اسپری محافظت از پارچه، پس از شستشوی لباس، به پارچه زده می شوند تا از پارچه در مقابل چروک شدن محافظت کنند. البته دقت کنید که تاثیر این مواد به اندازه اتو زدن نیست، ولی ایستایی و مقاومت خوبی را به پارچه می دهد.

استفاده از اسپری ضد چروک برای رفع چروک لباس

نگهداری صحیح از لباس

نگهداری از لباس به شیوه ی صحیح، علاوه بر چروک نشدن لباس ها به طولانی تر شدن عمر آن ها نیز کمک می کند. برای این کار لازم است تا طبقه بندی کمد شما مناسب باشد. اگر لباس های زیادی را روی هم بچینید باعث می شود تا لباس های پایینی چروک و خراب شوند. بنابراین سعی کنید بیش از 4 یا 5 دست لباس را روی هم قرار ندهید.

برای چیدمان صحیح و کاربردی لباس ها از تجهیزاتی مثل سبد داخل کمد دیواری استفاده کنید. این سبد های ریلی که در دو سایز 60 و 90 سانتی متر موجودند، لوازم کارآمدی هستند که نه تنها به چیدمان صحیح لباس شما کمک می کنند بلکه به دلیل وجود سوراخ های روی بدنه باعث می شوند تا تهویه ی مناسبی بین لباس ها ایجاد شود و لباس ها بوی بد نگیرند.

 

استفاده از جالباسی

یکی دیگر از روش های نگهداری صحیح از لباس ها، آویزان کردن آن هاست. جا لباسی ها همیشه بهترین راه حل برای جلوگیری از چروک شدن لباس ها هستند. البته گاهی به دلیل زیاد بودن لباس ها، چوب لباسی های ما تمام می شوند و یا انقدری به یکدیگر فشار وارد می کنند که یقه ی لباس ها خراب می شوند. به این ترتیب مجبور می شوید باقی لباس ها را تا کنید و در طبقات قرار دهید که این اتفاق هم باعث چروک شدن لباس ها می شود.

برای جبران کمبود فضای کافی و تعداد چوب لباسی ها می توانید از انواع رگال کمدی استفاده کنید. رگال ها شبیه چوب لباسی هایی هستند که داخل کمد جاسازی می شوند و فضای زیادی را برای آویزان کردن لباس ها فراهم می کنند.

اتو کشی با اتوی مو

احتمالا برای شما هم جالب است که بدانید استفاده از اتوی مو برای صاف کردن قسمت های مخصوصی از لباس بسیار مناسب و راحت است. مثلا اگر در هنگام خروج از منزل ناگهان با چروک بودن یقه یا سر استین لباستان مواجه شده اید، با اتوی مو به سرعت می توانید این چروک ها را بر طرف کنید.

استفاده از اتو مو برای رفع چروک لباس

حرارت دهی با سشوار

برای استفاده از این روش لازم است تا ابتدا لباس خود را کمی مرطوب کنید، سپس لباس را از یک چوب لباسی آویزان نمایید و با سشوار گرفتن بر روی لباس رطوبت آن را خشک کنید. به این ترتیب با رفع رطوبت لباس، مقدار زیادی از چروک های لباس نیز رفع می شود.

سشوار برای باز کردن چروک لباس

اتو بخار دستی

اتوبخار دستی تکنولوژی جدیدی است که به تازگی مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. این اتوی بخار به سادگی لباس های آویزان شده ی شما را اتو می کند و با بخار گرفتن بر روی لباس ها، چروک های آن را به سرعت رفع می کند.

روش های غیر معمول

شاید خنده دار به نظر برسد، اما شما می توانید شب در هنگام خوابیدن، شلوار یا روسری خود را زیر تشک خوابتان بیاندازید و صبح لباستان را صاف و اتو کشیده از زیر تشک بردارید. دقت کنید که این شیوه برای پارچه های حساس و پیراهن های مردانه مناسب نیست.

همچنین می توانید لباستان را در زیر اجسام سنگینی مثل کتاب های بزرگ بگذارید تا در مدت زمان نسبتا کمی چروک های پارچه صاف تر شوند.

یکی دیگر از راه حل های غیر معمول اینست که لباستان را بر روی بخار آب کتری یا قابلمه بگیرید تا بر اثر بخار چروک های پارچه بازتر شوند.

روش های رفع چروک لباس

شما چه روش های دیگری برای جلوگیری از چروک شدن یا رفع چروک لباس می شناسید. اگر از روش های دیگری استفاده می کنید برای ما کامنت بگذارید تا کاربران دیگر نیز از تجربیات شما مطلع شوند.

تجهیزات مورد نیاز خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید!

خرید از فروشگاه های اینترنتی معتبر یکی از دغدغه هاییست که امروزه برای افراد به وجود آمده است. فروشگاه اینترنتی تجهیز یراق یکی از سایت های فروش تجهیزات اتاق خواب و آشپزخانه و یراق آلات کاربردی است که با داشتن فروشگاه فیزیکی به شما اطمینان می دهد که فروشگاهی معتبر است.

بنابراین شما می توانید از طریق اینترنتی، تلفنی و حضوری محصولات مورد نیاز خود را تهیه کنید تا به صورت رایگان و در اسرع وقت تحویل بگیرید تا از گارانتی معتبر محصول و ضمانت اصالت کالا نیز برخوردار شوید.

شاید به این مقالات نیز نیاز داشته باشید:

چطور یک آشپزخانه لاکچری داشته باشیم

سرویس بهداشتی مدرن و زیبا

نورپردازی کابینت های گلاس

تاریخ انتشار: 21.09.1400
نظرات کاربران

پرسش و پاسخ

نظرات شما کاربر عزیز با دقت و حساسیت خوانده می شود و پاسخ شما در کمتر از 8 ساعت برایتان ارسال می شود .

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان
پرداخت در محل
پشتیبانی 24 ساعته
ارسال سریع

copy right @ TAJHIZ YARAGH 2020