نورپردازی راهی آسان و کم هزینه برای چیدمان حرفه ای محیط

دسته بندی : بلاگ سبک زندگی

نور به هر محیطی روح و انرژی لازم را هدیه می­ دهد و تاثیرات بسزایی در عملکرد روحی و جسمی انسان ها دارد. همچنین نور، مستقیما با بینایی ما در ارتباط است و اگر به شیوه ای درست استفاده نشود سلامت چشم ها را به خطر می­ اندازد. خبر خوب اینکه با کمک نور می­ […]

تاریخ انتشار: 14.07.1400
نورپردازی حرفه ای محیط

نور به هر محیطی روح و انرژی لازم را هدیه می­ دهد و تاثیرات بسزایی در عملکرد روحی و جسمی انسان ها دارد. همچنین نور، مستقیما با بینایی ما در ارتباط است و اگر به شیوه ای درست استفاده نشود سلامت چشم ها را به خطر می­ اندازد.

خبر خوب اینکه با کمک نور می­ توانید کارهای بزرگی در خانه انجام دهید. مطمئن باشید که اجرای نورپردازی درست و زیبا، به مراتب تاثیر گذار­تر و کم هزینه­ تر از تغییر لوازم خانه است. نورپردازی اصولی می­ تواند به سادگی منزل شما را شیک و زیبا جلوه دهد و چشم هر بیننده ای را به خود جذب کند.

اصول نورپردازی منزل

برای تغییر دکوراسیون منزل و چیدمان حرفه ای محیط اطرافتان ابتدا باید میزان نور لازم برای محیط های مختلف را بررسی کنید تا روش هایی ساده و کارآمد را برای تامین روشنایی منزلتان پیدا کنید. ما به شما اطمینان می دهیم که پس از خواندن این مقاله دیگر نیازی به استخدام یک طراح داخلی برای طراحی و اجرای نورپردازی منزل خود نخواهید داشت، به این ترتیب همین ابتدا صرفه جویی بزرگی را در پرداخت هزینه های تغییر دکوراسیون منزلتان کرده اید. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا علاوه بر این نکات، با مدرن ترین تجهیزات نورپردازی دنیا، مثل ال ای دی های شاخه ای و سنسورهای روشنایی هم آشنا شوید.

همه ی زوایای نورپردازی را بررسی کنید!

یک طراح نورپردازی موفق، ابتدا هر استفاده احتمالی از محیط را در نظر می گیرد. پس دقت کنید که هر یک از اتاق های شما برای چه کاری مورد استفاده قرار می گیرند تا بتوانید نور مناسب را برای آن ها انتخاب کنید. موارد زیر به شما کمک می کند تا نورپردازی محیط را از همه ی جوانب بسنجید تا انتخاب درستی داشته باشید و بعدها از تصمیمتان پشیمان نشوید.

کاربرد اتاق ها در نورپردازی

1. نورپردازی برای اتاق های مختلف

مسلما نورپردازی اتاق تلویزیون و اتاق مطالعه و … متفاوت هستند. برای اتاق مطالعه از نور سفید و کافی استفاده کنید، نور کم یا زیاد به چشم های شما آسیب می زنند و نورهای رنگی باعث خواب آلودگی و خستگی بیشتر شما می شوند. در اتاق تلویزیون نیز از نصب منابع نورپردازی در دیوار پشت تلویزیون خودداری کنید.

در اتاق خواب به جای نور های تند که باعث ایجاد هیجان  می شوند، از نور کم و ملایم استفاده کنید تا آرامش شما را به هم نزنند. اگر از اتاق خواب خود به عنوان اتاق کار و مطالعه استفاده می کنید می توانید غیر از منبع اصلی نور، منابع دیگری نیز تعبیه کنید. مثلا از چراغ مطالعه کمک بگیرید و یا ال ای دی های شاخه ای مدرن را بالای میز یا تخت خود نصب کنید.

نورپردازی اتاق تلویزیون

2. نورپردازی برای افراد مختلف

تا حد امکان در نظر داشته باشید که چه فردی می­ خواهد از اتاق استفاده کند و دقت کنید که نور لازم برای افراد مسن نسبت به افراد جوان تر و کودکان بیشتر است.

3. نورپردازی در ساعات مختلف

نورپردازی در ساعات مختلف شبانه روز نیز دارای اهمیت زیادی است. تا حد امکان سعی کنید که روز ها، از نور خورشید برای روشن کردن منزلتان کمک بگیرید. اما اگر به پنجره و نورگیر، دسترسی کمی دارید، لازم است تا از منابع نوری که شدت کمتری دارند هم استفاده کنید. اما قطعا برای شب ها، به منابع نور بزرگ تری نیاز دارید.

دقت کنید که تا حد امکان چراغ های اضافه را خاموش کنید تا در مصرف برق و هزینه های خود، صرفه جویی کرده باشید.

البته سعی کنید که در ساعات پایانی شب، از نورپردازی کمتری استفاده کنید. چرا که بدن ما برنامه خاصی برای تنظیم خواب مورد نیاز ما دارد و به محض کاهش نور، هورمون هایی ترشح می شود که باعث خواب شما می شوند و با افزایش نور، همین هورمون ها شما را از خواب بیدار می کنند. پس در معرض قرار گرفتن با نورهای مصنوعی با شدت زیاد باعث اختلالات عمیقی در خواب ما می شود.

نورپردازی در ساعات پایانی شب

4. نورپردازی برای لوازم مختلف

آیا در محیط اطراف شما مبلمان و وسایلی وجود دارد که دوست دارید آنها را برجسته تر جلوه دهید؟ تنها کافیست منبع نور را در جای مناسبی قرار دهید و شدت مناسبی را برای آن در نظر بگیرید تا به درستی به وسیله ی مورد نظر شما تابیده شود و آن را برجسته و خاص نشان دهد.

از این روش برای جلوه ی بیشتر تابلو فرش های قیمتی، شومینه های مجلل، قاب های دلخواه و آثار هنری منزلتان استفاده کنید.

برجسته کردن تابلو با نورپردازی

5. نورپردازی و میزان شدت نور در محیط های مختلف

بدیهی است که محیط های بزرگ مثل پذیرایی و نشیمن، به نور بیشتر و منبع بزرگ تری نیاز دارند و اتاق ها، راهرو ها و آشپزخانه با منابع کوچکتر و شدت کمتر نور نیز به طور کامل روشن می شوند. پس سعی کنید شدت نور را با توجه به متراژ محیط انتخاب کنید تا نور بسیار زیاد یا بسیار کم باعث چشم درد و ناراحتی بیشتر شما نشود.

لازم است بدانید که شما می توانید با نورپردازی درست، محیط های کوچک را بزرگ تر و سقف های کوتاه را بلند تر جلوه دهید تا محیط دلباز تری داشته باشید.

همچنین دقت کنید که طراحان دکوراسیون داخلی برای کافی بودن نور و مشخص بودن تمام زوایای اتاق، پیشنهاد داده اند که از چهار منبع نوری در هر ضلع اتاق استفاده کنید. اما لازم است بدانید که حتی با یک منبع نور با شدت مناسب نیز می توانید مشکل عدم دیدن زوایای اتاق را حل کنید و چشم بیننده ها را به تماشای زیبایی و جذابیت اطراف وادارید.

6. نورپردازی برای دکوراسیون های مختلف

دقت کنید که لازم است تا نورپردازی برای انواع رنگ ها و چیدمان منزل شما متفاوت باشد تا به نتیجه ی مطلوب تری دست پیدا کنید. اگر چیدمان منزل شما شلوغ است و وسایل زیادی در منزل دارید، باید از نور بیشتری استفاده کنید، چرا که وسایل، نور را به خود جذب می کنند و هر چه تعداد وسایل شما در منزل بیشتر باشد، نور بیشتری جذب وسایل شده و طبیعتا روشنایی منزل شما کمتر خواهد شد.

همچنین رنگ های تیره تر نیز نور بیشتری را به خود جذب می کنند. پس اگر دکوراسیون شما تیره رنگ است به نورپردازی بیشتری نیاز دارید.

اهمیت رنگ در نورپردازی

7. نورپردازی و تعیین احساسات مختلف

همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد، تاثیر نور بر احساسات و روان ما غیر قابل انکار است.

 • نور طبیعی باعث شادابی و سلامتی بیشتر می شود و علائم افسردگی را کاهش می دهد.
 • نور های تند احساساتی مانند خشم و پرخاشگری را تشدید می کند.
 • نور های کم و بسیار ملایم باعث ایجاد خواب آلودگی و خستگی می شوند و اشتها را کم می کنند.
 • نور آبی باعث ایجاد انرژی و افزایش هشیاری، و همچنین اختلال در خواب می شود.
 • نور قرمز باعث ایجاد هیجان و پرخاشگری می شود و اشتها را افزایش می دهد.
 • نور های بنفش و صورتی احساس عشق و هیجان را القا می کنند.
 • نور زرد باعث افزایش صمیمیت و حس اعتماد به نفس می شود.
 • نور سفید و سبز ملایم، احساس لذت و آرامش را تشدید می کند.
 • نور های گرم حس اعتماد و امنیت را افزایش داده و نور های سرد حس اضطراب و ترس را القا می کنند.

سعی کنید با نورپردازی نور در رنگ و شدت مناسب، حس بهتری به خود و اطرافیانتان هدیه کنید.

مقایسه نور سرد و گرم در دکوراسیون

همچنین دقت کنید که برای هر مکان از بهترین و مناسب ترین رنگ نور استفاده کنید تا کارایی و احساسات مثبت در محیط را افزایش دهید.

8. نورپردازی با منابع روشنایی مختلف

در حال حاضر، نصب منابع کم انرژی در خانه ها ضروری است. به همین دلیل توصیه ی ما به شما استفاده از چراغ هاییست که کم مصرف تر هستند. به این ترتیب از هزینه ی بالای قبوض برق و همچنین از مصرف بی رویه ی انرژی جلوگیری خواهید کرد.

همان طور که پیش تر نیز ذکر شد بهترین منبع روشنایی خورشید است. اما لازم است تا بسته به نیازتان از منابع دیگری نیز استفاده کنید. این منابع عبارتند از:

 • مهتابی ها ساده ترین و ارزان ترین راه ایجاد نور در منزل هستند که بر روی دیوار نصب می شوند و امروزه در مدل های مختلفی تولید می شوند.
 • لوستر ها که به سقف وصل می شوند و معمولا با کمک لامپ های حبابی، لامپ های شمعی و لامپ های ال ای دی بزرگ منزل شما را روشن می کنند. لوستر ها در مدل ها و سایز های بسیار متنوعی تولید می شوند تا با دکور منزل و سلیقه ی شما بیشترین هماهنگی را داشته باشند.
 • چراغ های دیواری که به لوستر ها شباهت دارند و فقط در اندازه ی کوچک تری موجود هستند تا بر روی دیوار نصب شوند. شما می توانید از این چراغ ها برای جلوه های بصری و برجسته کردن وسایل استفاده کنید.
 • هالوژن ها که اغلب به صورت توکار، داخل سقف نصب می شوند و بیشتر از جنبه ی روشنایی، به زیبایی محیط کمک می کنند.
 • چراغ مطالعه و چراغ خواب ها که معمولا داخل اتاق خواب قرار می گیرند و جنبه ی نورپردازی کلی ندارند، اما در موقعیت های خاص بسیار کاربردی هستند.
 • ال ای دی های شاخه ای که از جدید ترین تولیدات روز دنیا هستند و علاوه بر ایجاد نور کافی، جنبه ی تزئینی بسیار زیادی دارند.
استفاده از منابع مختلف در نورپردازی

لامپ ال ای دی شاخه ای چیست؟

لامپ ال ای دی شاخه ای جدید ترین نسل لامپ هاست که در چند سال اخیر رواج بسیار زیادی داشته است. در واقع ال ای دی های شاخه ای که به ال ای دی خطی نیز معروف هستند، از تعداد زیادی لامپ اس ام دی تشکیل شده اند. اس ام دی ها لامپ های بسیار کوچکی هستند که به دلیل طول عمر بالا، نوردهی بسیار زیاد و مصرف انرژی کمی که دارند، مورد استقبال بی نظیر طراحان دکوراسیون داخلی قرار گرفته اند.

اس ام دی ها بر روی یک ورق آلومینیومی بسیار باریک قرار گرفته اند تا علاوه بر نور دهی بیشتر، قابلیت نصب ساده ای پیدا کنند. در واقع نصب ال ای دی خطی به حدی راحت است که شما می توانید آن را در هر جایی که اراده کنید، حتی در کوچک ترین فضاهای ممکن، نصب کنید و از نورپردازی جذاب محیط اطرافتان لذت ببرید. برای دیدن انواع ال ای دی شاخه ای و کسب اطلاعات کافی درباره هر یک از آن ها به صفحه ی نورپردازی کابینت مراجعه نمایید.

نورپردازی با ال ای دی خطی

کلید های قطع و وصل مدرن برای تنظیم روشنایی محیط

شما می توانید ال ای دی های شاخه ای خود را به یکی از انواع سنسور های کنترل کننده ی نورپردازی متصل کنید تا از هوشمند بودن روشنایی اطرافتان نهایت استفاده را ببرید. سنسور ها مانند کلید های فیزیکی برق عمل می کنند و باعث قطع و وصل سیستم روشنایی شما می شوند، با این تفاوت که هر سنسور عملکرد منحصر به فردی دارد تا ایده های نورپردازی شما بیشتر به حقیقت بپیوندد، همچنین سنسور ها به صورت مخفی نصب می شوند و به هیچ عنوان دکور ما را خراب نمی کنند.

به عنوان مثال سنسور های حرکتی با تشخیص حرکت شما از فاصله ی مشخص، اقدام به روشن یا خاموش کردن چراغ ها می کنند که این مدل، به ویژه برای افراد آسیب دیده و ناتوان جسمی و یا افراد دارای ویلچر بسیار مناسب و کاربردی است؛ سنسور های پشت سطحی در پشت سطوح مختلفی مثل میز، اپن، پرده و … نصب می شوند و با لمس سطح مورد نظر چراغ ها را خاموش و روشن می کنند و سنسور های لمسی با کوچک ترین لمس دست شما فعال می شوند. همچنین سنسور ها در دو مدل ساده و دیمر دار موجود هستند که سنسور های دیمری قابلیت تعیین سطح نور را دارند؛ به عنوان مثال اگر از یک اتاق برای مطالعه و خواب استفاده می کنید، اتصال چراغ ها به یکی از انواع سنسور دیمری ایده خوبی است تا بتوانید در هنگام مطالعه نور را زیاد، و در هنگام خواب، نور را کم کنید.

البته یکی از جدید ترین سنسور های تولید شده، انواع سنسور آینه هستند، سنسور آینه ای در پشت آینه ی شما قرار می گیرد تا نه تنها باعث روشنایی هوشمند آینه ی شما شود، بلکه به شما این امکان را بدهد تا از امکاناتی مانند ضد بخار آینه، ساعت و … نیز بهره مند شوید. در صفحه ی سنسور پشت آینه تمامی انواع این سنسور ها و اطلاعات مخصوص به هر یک از آن ها گفته شده است.

به این ترتیب با بهره گیری از ال ای دی ها و سنسورها به وضوح تغییرات ویژه ای که در دکور منزلتان پیش آمده را حس می کنید.

کاربرد تجهیزات نورپردازی مدرن

همان طور که گفته شد ال ای دی های شاخه ای بسیار باریک هستند و قابلیت انعطاف پذیری دارند؛ پس به راحتی در همه جا نصب می شوند، سنسور ها نیز با ابعاد بسیار کوچک خود در همه ی فضاها ، جای می گیرند و باعث زیبایی محیط می شوند. از موارد مصرف تجهیزات نورپردازی مدرن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نصب تجهیزات نور پردازی مدرن روی آینه، باعث افزایش توجه شما بر روی جزئیات ظاهری خود و آراستگی هر چه بیشتر می شود.
 • نصب آن ها بر روی تاج بالا یا پایین کابینت و یا داخل بوفه موجب کمک به دسترسی راحت تر به وسایل مورد نظرمان در آشپزخانه می گردد.
 • نصب آن ها در سقف اپن یا زیر اپن باعث ایجاد فضایی زیبا و دلنشین به خصوص در شب هاست.
 • نصب آن ها داخل کمدهای دیواری و کشو های دراورها موجب زیبایی هر چه بیشتر و دید بهتر به لباس ها و وسایل شخصی شما می شود.
 • هر خلاقیتی را که می خواهید برای نصب ال ای دی های خطی اجرا کنید تا دیگران را از زیبایی و تغییر دکوراسیونتان تنها با نورپردازی صحیح، شگفت زده کنید.
خلاقیت در نورپردازی با ال ای دی خطی

تجهیزات نورپردازی مدرن با قیمت مناسب را از کجا تهیه کنیم؟

قطعا کیفیت تجهیزات نورپردازی در هنگام خرید اهمیت بسیار زیادی دارد. همه ی ما نسبت به تعمیر و تعویض وسایلمان در مدت کمی پس از خرید، حس نامطلوبی داریم؛ چه بسا که گاهی در هنگام خرید لوازم بی کیفیت، به طور کلی پشیمان می شویم و از اجرای ایده هایمان صرف نظر می کنیم.

اما فروشگاه تجهیز یراق، با ده سال سابقه ی فروش در زمینه ی انواع تجهیزات نورپردازی و یراق آلات کاربردی، اقدام به فروش این تجهیزات با گارانتی معتبر کالا و ضمانت مرجوعی کرده است. ارائه ی اطلاعات کامل درباره ی محصولات و قیمت مناسب، خیال شما را از بابت داشتن خریدی لذت بخش راحت می کند.

شما می توانید برای تهیه محصولات مورد نظرتان از جمله تجهیزات نورپردازی مدرن با شماره 77343556-021 تماس حاصل نمایید و یا به صورت حضوری به آدرس تهرانپارس- خیابان احسان مراجعه کنید. برای راحتی بیشتر شما سایت تجهیز یراق نیز فراهم شده تا در صورت نیاز، تنها با کلیک بر روی گزینه ی خرید در صفحه ی هر محصول، سفارش خود را ثبت کنید.

پرسش و پاسخ

نظرات شما کاربر عزیز با دقت و حساسیت خوانده می شود و پاسخ شما در کمتر از 8 ساعت برایتان ارسال می شود .

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “نورپردازی راهی آسان و کم هزینه برای چیدمان حرفه ای محیط”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان
پرداخت در محل
پشتیبانی 24 ساعته
ارسال سریع

copy right @ TAJHIZ YARAGH 2020