کابینت هایی که هیچ وقت قدیمی نمی شود! راهنمای انتخاب اصولی کابینت

دسته بندی : بلاگ سبک زندگی

انواع کابینت آشپزخانه کدامند؟ چه نوع کابینتی برای خانه ی ما مناسب است؟ ویژگی انواع مختلف کابینت چیست؟ در انتخاب کابینت مناسب باید چه نکاتی را مد نظر قرار دهیم؟  اینها همه سوالاتی است که قبل از انتخاب و سفارش کابینت در ذهن ما نقش می بندد. کابینت، مهم ترین المان تعیین کننده دکوراسیون آشپزخانه […]

تاریخ انتشار: 15.09.1399
اصول اولیه ی انتخاب کابینت آشپزخانه

انواع کابینت آشپزخانه کدامند؟ چه نوع کابینتی برای خانه ی ما مناسب است؟ ویژگی انواع مختلف کابینت چیست؟ در انتخاب کابینت مناسب باید چه نکاتی را مد نظر قرار دهیم؟  اینها همه سوالاتی است که قبل از انتخاب و سفارش کابینت در ذهن ما نقش می بندد.
کابینت، مهم ترین المان تعیین کننده دکوراسیون آشپزخانه است و انتخاب آن جزء سخت ترین و درعین حال دوست داشتنی ترین بخش های تزیینات داخلی ساختمان به شمار می آید. زیرا انتخاب درست کابینت می تواند، تحولی عظیم در چشم انداز فضای داخلی خانه ایجاد کند.
برای انتخاب یک کابینت خوب باید به نکات زیادی توجه کرد. مثلا: کابینت انتخابی ما باید با دیگر وسایل آشپزخانه هماهنگی داشته باشد، رنگ و مدل آن متناسب با متراژ و موقعیت آشپزخانه باشد و قیمت آن با بودجه ی ما همخوانی داشته باشد.
ما در این مقاله قصد داریم مهم ترین فاکتورهای انتخاب کابینت آشپزخانه را در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید درست ترین و بهترین انتخاب را داشته باشید. پس با ما همراه شوید.

انتخاب کابینت مدرن - تجهیز یراق
انتخاب کابینت باید متناسب با سلیقه، فضا و بودجه باشد.

مهم ترین اصول در انتخاب کابینت آشپزخانه کدامند؟

تصمیم گیری در مورد کابینت های آشپزخانه، کاری دشوار است. اگر قصد دارید که دکوراسیون آشپزخانه ی منزلتان را به کلی تغییر دهید، و یا می خواهید تنها در قسمتی از کابینت های اشپزخانه تغییر ایجاد کنید ، لازم است تا با اصول اولیه ی انتخاب کابینت آشنا باشید تا بدون نگرانی و با خیال آسوده کابینت مناسب خود را انتخاب کنید.

ابتدا سبک مورد نظرتان را برای اجرای کابینت مشخص کنید

قدم اول برای انتخاب کابینت، تعیین سبک کابینت دلخواه شما است. این انتخاب در درجه ی اول به سلیقه شما و در مرحله بعدی به بودجه و فضای آشپزخانه تان بستگی دارد. اصولا کابینت های آشپزخانه در سه سبک مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک  طراحی می شوند. ساختار کابینت آشپزخانه در هر سه سبک از دو بخش اصلی بدنه و درب کابینت تشکیل شده است. قسمت بدنه‌ در تمامی کابینت‌های آشپزخانه یکسان هستند و چیزی که به هر کابینت مدل منحصر به فردی می‌دهد نوع درب آن است.
جنس درب در تمامی انواع کابینت آشپزخانه از دو بخش ورق خام و روکش ساخته شده است. در کابینت های آشپزخانه مغز درب‌ها از ام‌دی‌اف خام است و چیزی که باعث ایجاد تفاوت در کابینت ها می شود، روکش قرار گرفته روی MDF است. البته به جز کابینت‌های چوب طبیعی که همه قسمت های آن از چوب است.

کابینت مدرن

کابینت مدرن سبک خاصی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه و چیدمان کابینت است که از الگو های منظم و متقارن در آن استفاده می شود. کابینت های مدرن اغلب ساده و یکپارچه هستند و همخوانی بسیاری با تجهیزات مدرن آشپزخانه دارند؛ به همین دلیل در بسیاری از خانه ها از این نوع کابینت استفاده می شود. این کابینت ها از جنس MDF، هایگلاس، لمی‌گلاس روکش ملامینه و فرامید ساخته می شوند و نسبت به کابینت های کلاسیک و نئوکلاسیک قیمت مناسب تری دارند.

کابینت مدرن - تجهیز یراق
کابینت های مدرن، به صورت ساده، متقارن و منظم هستند.

کابینت کلاسیک

کابینت کلاسیک سبک پر طرفدار و قدیمی کابینت است که با جرات می توان گفت هنوز هم جزء محبوب ترین و پر طرفدار ترین سبک هاست. درب های این مدل کابینت ها از جنس چوب حکاکی شده است و اغلب نمای سلطنتی دارد. از جمله مشخصات اصلی این کابینت ها، تاج، درب ابزار خورده و سر ستون های منبت کاری شده است. در ساخت کابینت های کلاسیک، می توان درب های کابینت های دیواری را به صورت شیشه ای طراحی کرد تا جنبه ی ویترینی داشته باشد. کابینت های کلاسیک از جنس چوب، ممبران، انزو، ام دی اف رنگ شده و ام دی اف روکش چوب ساخته می شوند. این کابینت ها معمولا به دلیل پر کار بودن قیمت بالاتری نسبت به بقیه ی کابینت ها دارند.

کابینت کلاسیک - تجهیز یراق
کابینت های کلاسیک معمولا درب های غیر ساده با حاشیه، نگاره و تاج دارند.

کابینت نئوکلاسیک

کابینت نئوکلاسیک سبک جدید کابینت آشپزخانه است که طراحی ساده تری نسبت به کابینت کلاسیک دارد و از ویژگی های کابینت مدرن نیز بهره می برد. این سبک می تواند برای کسانی که هم به کابینت های کلاسیک علاقه دارند و هم نمی توانند از مزایای کابینت های مدرن چشم پوشی کنند، گزینه ی مناسبی باشد. سبک نئوکلاسیک یک سبک تلفیقی است که نقاط قوت کابینت کلاسیک و مدرن را دارد. در واقع می توان گفت در این سبک نواقص و معایب دو سبک کلاسیک و مدرن تا حدودی رفع شده است. قیمت کابینت نئوکلاسیک نسبت به کلاسیک کمتر است اما در مقایسه با کابینت مدرن بیشتر است.

کابینت نئوکلاسیک - تجهیز یراق
کابینت نئو کلاسیک تلفیقی از کابینت مدرن و کلاسیک

جنس چوب درب کابینت خود را تعیین کنید!

پس از انتخاب سبک کابینت، تعیین نوع چوب کابینت بسیار مهم است. جنس چوب درب کابینت، تاثیر مستقیم بر کیفیت و زیبایی کابینت شما دارد. مثلا اگر سبک مدرن را برای آشپزخانه ی خود انتخاب کرده اید، باید بدانید از بین انواع مختلف ورق های ام دی اف، کدام برای شما بهتر است. این انتخاب باید متناسب با آب و هوای محل زندگی شما باشد. اگر در مورد نوع چوب مطمئن نیستید، از دیزاینرهای با تجربه آشپزخانه کمک بگیرید.

 انتخاب رنگ کابینت، فاکتور مهم و تاثیر گذار

در انتخاب رنگ کابینت باید اندازه و نور آشپزخانه را در نظر گرفت. رنگ های روشن، آشپزخانه را بزرگ تر نشان می دهد؛ پس برای آشپزخانه های کم نور و کوچک از کابینت های روشن و براق استفاده کنید؛ چرا که این رنگ ها نور را منعکس می کنند.

نکته ای که در انتخاب رنگ کابینت باید به آن دقت کنید این است که از رنگ های بسیار تند مانند قرمز، آبی کاربنی، سبز فسفری، نارنجی و … استفاده نکنید. زیرا این قبیل رنگ ها، در مدت کوتاهی چشم را خسته می کنند و شما را دلزده خواهند کرد. اگر به این رنگ ها علاقه دارید می توانید آنها را در جزییات کابینت های خود به کار ببرید. البته سعی کنید به خصوص در سبک های مدرن، از بیشتر از ۲ رنگ استفاده نکنید؛ این کار خصوصا برای آشپزخانه های کوچک هیچ نتیجه ای جز شلوغی ندارد.

رنگ کابینت به میزان نور و متراژ آشپزخانه نیز بستگی دارد.

بهترین جنس بدنه کابینت کدام است؟

پس از چوب طبیعی، ورقه ی ام دی اف با روکش ملامینه بهترین متریال برای ساخت بدنه کابینت است. البته برخی از کابینت سازان برای ارزان تر شدن قیمت کابینت، از ورق نئوپان روکش کاغذی برای ساخت بدنه ی کابینت استفاده می کنند. ورق نئوپان کیفیت پایینی دارد و اصلا برای آشپزخانه مناسب نیست. بنابراین هنگام سفارش کابینت حتما به جنس بدنه توجه کنید. نکته مهم دیگر، نوارکاری لبه هاست. لبه های بدنه باید حتما نوار کاری شود تا علاوه بر زیبایی، بدنه را در برابر نفوذ رطوبت مقاوم کند. در بازار معمولا از نوار پی وی سی (PVC) برای نوارکاری بدنه کابینت ها استفاده می شود که کیفیت بدنه را بسیار بالا می برد.

بدنه ی کابینت - تجهیز یراق
ورقه ی mdf با روکش ملامینه بهترین متریال برای ساخت بدنه کابینت است

 کیفیت صفحه کابینت تضمین کننده طول عمر کابینت هاست

صفحه کابینت بیشتر از بقیه ی اجزای کابینت در معرض رطوبت، آلودگی و گرد و خاک قرار دارند. بنابراین باید به گونه ای انتخاب شود که در برابر جذب رطوبت و آلودگی، خط و خش، حرارت و سایش مقاوم باشد و به راحتی تمیز شود.
علاوه بر این، نوع رنگ صفحه کابینت نیز بسیار مهم است و در زیبایی کابینت ها تاثیر زیادی دارد. رنگ صفحه کابینت باید با سایر عناصر آشپزخانه هماهنگ باشد. انواع صفحه کابینت عبارتست از: صفحه ۳ سانتی، صفحه ۵ سانتی، صفحه ۷ سانتی، صفحه کورین، صفحه ی کوارتز و صفحه ی سنگ طبیعی. هر کدام از این صفحه کابینت ها، ویژگی های خاص و طرفداران مخصوص به خود را دارند.

جنس صفحه کابینت - تجهیز یراق
صفحه کابینت عاملی موثر در زیبایی و کیفیت کابینت است.

آشپزخانه کاربردی با نهایت استفاده از فضا

بعد از انتخاب سبک و رنگ کابینت ها، راجع به کاربرد آشپزخانه ی خود فکر کنید. اینکه شما یک کارمند باشید یا آشپز و یا خانه دار، در نوع چیدمان و کاربری آشپزخانه شما تفاوت ایجاد می کند. شما به عنوان صاحب آشپزخانه باید تصمیم بگیرید که چه ویژگی هایی باید در کابینت هایتان لحاظ شود تا برایتان مفید و خوشایند باشد. مثلا اگر قد کوتاهی دارید، انتخاب کابینت های بلند برایتان سخت و دردسر آور است.
بنابراین سعی کنید از وجب به وجب فضای موجود نهایت استفاده را ببرید. چون علاوه بر زیبایی ظاهری کابینت ها، جا داری و تعداد کابینت ها نیز مهم هستند و باید در مورد آن تصمیم سنجیده ای گرفته شود. نکته ی اساسی و مهم دیگر در فرایند انتخاب و سفارش کابینت، محل قرار گیری یخچال، گاز و سینک است؛ چرا که باید در جایی قرار بگیرند که بهترین دسترسی را داشته باشند. محل قرار گیری این تجهیزات بزرگ آشپزخانه در کاربردی کردن کابینت ها بسیار حائز اهیمت است.

 یراق آلات کابینت، بهترین المان دکوراتیو

یراق آلات کابینت، بخش بسیار مهمی از پروسه ی انتخاب و سفارش کابینت است. زیرا همان طور که جنس و رنگ کابینت باعث دوام و زیبایی کابینت می شوند، یراق آلات مناسب نیز سبب افزایش زیبایی بصری و کیفیت و کارایی کابینت ها می شوند و بعضا در افزایش طول عمر کابینت ها نقش اساسی دارند. بنابراین باید در انتخاب یراق آلات مصرفی مانند پایه کابینت، لولای کابینت، دستگیره کابینت و ریل کشو که عمدتا کارکرد تزیینی هم دارند دقت بسیاری شود.

یراق آلات کابینت - تجهیز یراق
یراق آلات مناسب نمای کابینت را زیبا می کند و طول عمر کابینت ها را افزایش می دهد.

اکسسوری کابینت، ضرورتی برای همه ی آشپزخانه ها

در آشپزخانه های امروزی که حجم وسایل بیشتر از فضای موجود است، وجود اکسسوری ها و تجهیزات کابینت می تواند کمک شایانی در بهینه سازی فضا و ایجاد نظم و ترتیب در آشپزخانه داشته باشد. به همین دلیل استفاده از اکسسوری کابینت این روزها یکی از موضوعات بسیار مهم برای طراحان کابینت و صاحب خانه ها به شمار می آید.

اکسسوری کابینت آشپزخانه
اکسسوری ها باعث ایجاد نظم و بهینه سازی فضا می شوند.

اکسسوری کابینت از جمله تجهیزاتی است که به منظور ایجاد فضای بیشتر در کابینت نصب می شود و علاوه بر زیبایی، بهینه سازی در فضای آشپزخانه را به ارمغان می آورد. خصوصا در نقاط کم استفاده ای مانند کنج ها که به علت دسترسی نسبتا مشکل، نمی توان از ظرفیت آن استفاده مفید کرد. در این حالت، وجود اکسسوری های کنج مانند مجیک کرنر کابینت زمینی یونی هوپر می تواند این فضای نسبتا دور از دسترس را به مکان مهمی جهت نظم دهی به وسایل مختلف آشپزخانه تبدبل کند.

اکسسوری کنج کابینت-تجهیز یراق
دسترسی به کنج کابینت با استفاده از اکسسوری کنجی آسان می شود.

ما در این مقاله شما را با فاکتور های لازم برای انتخاب کابینت آشپزخانه مناسب آشنا کردیم. شما می توانید با بکار گیری این نکات طلایی انتخاب خوب و درستی داشته باشید.
شما در هنگام سفارش کابینت آشپزخانه ی خود به چه نکاتی توجه می کنید؟ پاسخ خود را با کارشناسان تجهیز یراق به اشتراک بگذارید.

پرسش و پاسخ

نظرات شما کاربر عزیز با دقت و حساسیت خوانده می شود و پاسخ شما در کمتر از 8 ساعت برایتان ارسال می شود .

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کابینت هایی که هیچ وقت قدیمی نمی شود! راهنمای انتخاب اصولی کابینت”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان
پرداخت در محل
پشتیبانی 24 ساعته
ارسال سریع

copy right @ TAJHIZ YARAGH 2020