یکی از ضروری ترین یراق آلات هر آشپزخانه، آبچکان کابینت است. ظروف غذاخوری و وسایل آشپزی پس از شستشو باید در محلی مناسب نگه داری شوند تا به سرعت خشک شوند.

حتی اگر شما در آشپزخانه ی خود ماشین ظرفشویی داشته باشید، باز هم برای شستن قابلمه های بزرگ یا ظروف حساس و گران قیمت ناچارید که از سینک ظرفشویی استفاده کنید و اینجاست که لزوم وجود یک آبچکان آشپزخانه ی کارآمد و زیبا مشخص می شود؛ بنابراین اگر آبچکان ظرفشویی نداشته باشید برای خشک کردن ظروف شسته شده با مشکلات زیادی مواجه می شوید.

انواع آبچکان کابینت آشپزخانه

اما آیا می دانید که بهترین آبچکان برای آشپزخانه ی شما کدام است؟

انواع آبچکان ظرفشویی

در گذشته از سبد های جا ظرفی پلاستیکی در کنار سینک به عنوان آبچکان استفاده می شد. به مرور زمان و با به روز تر شدن دکوراسیون آشپزخانه ها و تمایل به زیبایی و استحکام بیشتر، انواع آبچکان داخل کابینت، آبچکان رومیزی و آبچکان آویز به بازار عرضه شدند. امروزه نیز نسل جدید ابچکان، با اشغال فضای کمتر در عین دارا بودن جای ظروف بیشتر با نام آبچکان کنار پنجره تولید شده که هر سلیقه ای را به خود جلب می کند.

البته لازم است بدانید عواملی مانند ابعاد آشپزخانه و شکل قرار گیری و موقعیت سینک شما، برای تعیین نوع سبد آبچکان مناسب تاثیر گذار خواهد بود. ما در این مطلب سعی داریم تا با معرفی کامل انواع آبچکان، شما را در خرید بهترین آبچکان برای آشپزخانه تان یاری کنیم.

 

آبچکان داخل کابینت، متداول ترین نوع آبچکان

سبد های پلاستیکی کنار سینک که به عنوان جاظرفی استفاده می شدند، مقاومت نسبتا کمی داشتند و به مرور زمان رنگ زیبای اولیه خود را از دست می دادند. بنابراین با اپن شدن آشپزخانه ها و شکل گیری کابینت ها به شیوه ی مدرن و زیبا، جاظرفی های پلاستیکی جایگاه خود را از دست دادند و آبچکان های داخل کابینت فلزی با مقاومت بیشتر و ظاهری زیبا تر، جایگزین آن ها شدند.

امروزه در اکثر آشپزخانه ها برای خشک کردن ظروف شسته شده از آبچکان داخل کابینت استفاده می شود. قیمت مناسب و نصب بسیار آسان آبچکان درون کابینت، باعث استقبال از این مدل آبچکان شد؛ تا جایی که آبچکان کابینتی به یکی از رایج ‌ترین و محبوب ‌ترین انواع آبچکان ‌ها تبدیل شد.

آبچکان داخل کابینت در دو مدل ساده و ترکیبی تولید می شود. آبچکان های ترکیبی به مدل هایی گفته می شود که هم زمان دارای جا بشقابی و جا لیوانی هستند. اما آبچکان ساده به مدل هایی گفته می شود که فقط جا بشقابی یا جا لیوانی دارند.

آبچکان داخل کابینت کی طبقه و دو طبقه

آبچکان های داخل کابینت معمولی قابل برش زدن هستند، یعنی اگر چند سانتی برای کابینت بزرگ باشند، می توان آن ها را برش داد. اما در حال حاضر آبچکان های جدیدی تولید شده اند که ابتدا و انتهای آن ها گیره ای برای اتصال راحت تر به کابینت دارند و به همین علت قابل برش زدن نیستند. بنابراین باید دقیقا با یونیت کابینت متناسب باشند.

آبچکان کابینت مناسب ترین آبچکان برای افرادیست که دوست ندارند ظروف مورد استفاده ی روزانه آن ها در معرض دید باشد و یا طرفدار سبک مینیمالیست هستند و ترجیح می دهند که ظرفی بر روی کابینت ها نباشد.

مدل آبچکان بالای سینک آشپزخانه، یک طبقه بهتر است یا دو طبقه؟

معمولا در آبچکان های داخل کابینت یک طبقه، استند های مختلفی برای جای گیری ظروف متفاوت مثل لیوان و بشقاب تعبیه شده است. اگر فکر می کنید که این استندها برای شما کافی نیستند، می توانید از مدل های دو طبقه که فضای بیشتری برای قرار دادن ظروف دارند، استفاده کنید. البته نکته ی مهم این است که ارتفاع کابینت باید مناسب نصب آبچکان دو طبقه باشد.

نکات خرید ابچکان کابینتی:

 • معمولا آبچکان داخل کابینت را با ویژگی یونیت معرفی می ‌کنند. یونیت اندازه ی عرض درب کابینت است که برای خرید جا ظرفی کابینتی مورد استفاده قرار می گیرد. برای خرید آبچکان داخل کابینت حتما به اندازه یونیت کابینت آبچکان توجه کنید.
 • نکته ی دیگر در خرید آبچکان کابینتی نوع کابینت است. دقت کنید که نوع آبچکان داخل کابینت برای کابینت های ام دی اف و فلزی، متفاوت است. بنابراین هنگام خرید حتما جنس کابینت خود را به فروشنده اعلام کنید تا آبچکان درستی را خریداری نمایید.
 • یکی از مهم ترین مسائلی که هنگام خرید انواع آبچکان کابینتی باید مورد توجه قرار بگیرد، ابعاد سینک ظرفشویی است. سایز آبچکان باید با ابعاد سینک ظرفشویی متناسب باشد، چون معمولا بالای سینک ظرفشویی نصب می شوند. بنابراین طول یونیت آبچکان باید کوچک تر یا به اندازه طول سینک ظرفشویی باشد تا آب ظروفی که در آن می گذارید کابینت های کنار سینک را خیس نکند.
 • در انتخاب آبچکان درون کابینت اولویت را به مدل هایی اختصاص بدهید که نصب آنها به سادگی انجام می شود. همچنین می توان به این نکته مهم اشاره داشت که هرچه نصب اب چکان راحت تر انجام شود، در صورت نیاز راحت تر شستشو یا تعویض می شوند.
آبچکان داخل کابینت

آبچکان رومیزی، دسترسی آسان تر و جابجایی بی دردسر

با کوچکتر شدن آشپزخانه ها و کمبود کابینت برای نگه داری ظروف، سازندگان آبچکان به فکر ساخت آبچکانی افتادند که جایی را در داخل کابینت را اشغال نکند. بنابراین متخصصان دکوراسیون داخلی آشپزخانه دست به کار شدند و با الگو برداری از سبد های پلاستیکی جا ظرفی قدیمی، آبچکان رومیزی را ساخته و به بازار عرضه کردند.
این آبچکان ها معمولا در سینی کنار سینک و یا کابینت کنار سینک قرار می گیرند. ابعاد آبچکان روی کابینت صرفا به محل قرار گیری آن و سلیقه ی شما بستگی دارد. آبچکان روی میز اغلب به صورت دو طبقه و سه طبقه در بازار موجود است و شما با توجه به نیاز و سلیقه ی خود می توانید از طراحی های متنوع آن خریداری کنید.

آبچکان رومیزی کابینتی

مزیت انواع آبچکان رو کابینتی نسبت به آبچکان های کابینتی در قابلیت جابجایی آبچکان و قرار دادن آن در هر فضایی است که شما در نظر دارید.

نکات خرید بهترین آبچکان رومیزی

 • برخی از انواع آبچکان رومیزی، دارای یک سینی هستند که در زیر آبچکان قرار گرفته و مانع از ریختن آب ظروف بر روی سطح کابینت می شوند. به این ترتیب پس از خشک شدن ظروف به راحتی می ‌توانید سینی را خارج کرده و آب جمع شده در آن را خالی کنید. اگر قصد دارید تا آبچکان خود را بر روی کابینت قرار دهید حتما از میان مدل های سینی دار خریداری نمایید.
 • اگر برای شستن ظروف به جای قاشق نیز نیاز دارید آبچکانی انتخاب کنید که دارای جایی برای قرار ادن قاشق ها نیز باشد.
 • اگر آشپزخانه ی شما کوچک است از خرید آبچکان های بزرگ پرهیز کنید، چرا که باعث شلوغ شدن دکوراسیون آشپزخانه می شود.
آبچکان ظرفشویی رومیزی

آبچکان دیواری، بدون اشغال فضایی در داخل یا سطح کابینت

در آشپزخانه های کوچک افراد ناگزیر هستند از همه ی فضاهای موجود به نحو احسنت استفاده کنند. یکی از فضاهای پر مصرفی که شاید کمتر به آن توجه می شود، دیوار بین کابینت های بالا و پایین است. آبچکان دیواری مناسب ترین انواع آبچکان برای آشپزخانه هاییست که بسیار کوچک هستند. با نصب یک میله روی این دیوار می توان به راحتی از قابلیت های بی نظیر انواع آبچکان آویزی بهره برد. آبچکان های آویز دیواری در مدل های یک، دو یا سه طبقه در بازار موجودند که شما می توانید متناسب با نیاز خود و فضای موجود، یکی از این مدل ها را انتخاب کنید.

آبچکان دیواری آویز

نکات خرید آبچکان آویزی

 • تعداد طبقات ابچکان دیواری ارتباط مستقیمی با فاصله ی بین کابینت های زمینی و دیواری دارد.
 • در برخی از مدل های جدید آبچکان آویز، استند ها قابلیت جا بجایی دارند. این امکان ویژه به شما کمک می کند تا در صورت لزوم، طبقات را جا به جا و کم و زیاد کنید.
 • اگر از مدل های سینی دار جاظرفی دیواری استفاده کنید، قطرات آب باعث لکه دار شدن سینی سینک شما نمی شود.
آبچکان آویز دیواری

آبچکان بالای سینک، جدیدترین آبچکان آشپزخانه

اگر سینک شما کنار پنجره قرار گرفته و امکان استفاده از آبچکان داخل کابینت را ندارید، از طرفی جایی برای قرار دادن آبچکان رومیزی ندارید و یا از رسوب همیشگی آب در زیر این نوع آبچکان خسته شده اید، می توانید با خرید نسل آبچکان جدید با نام آبچکان ایستاده روی سینک، مجموعه ی کاملی از نظم دهنده های وابسته به سینک را در اختیار داشته باشید و هنگام شستن ظروف، از زیبایی منظره ی رو به روی خود لذت ببرید.

پایه های آبچکان ایستاده، کنار سینک شما قرار می گیرد و به وسیله پد های مکش به سطح کابینت می چسبد؛ بنابراین آبچکان جلو پنجره کمترین جای ممکن روی سینک یا سطح کابینت را اشغال می کند. آبچکان بالای سینک در عین اشغال فضای کم، استند های جادار و مختلفی دارد که فضای زیادی را برای خشک کردن انواع ظروف در اختیار شما قرار می دهد. لازم است بدانید در این مدل آبچکان ها محل قرار گیری هر استند با توجه به سلیقه و نیاز شما (برای شستشو یا دسترسی آسان تر) قابل تغییر است.

آبچکان ایستاده بالای سینک

نکات خرید آبچکان ایستاده

 • سایز آبچکان پشت سینکی باید با توجه به اندازه ی سینک شما انتخاب شود. در نظر داشته باشید عرض این آبچکان باید حدود پنج سانت از سینک شما بزرگ تر باشد تا پایه های آن کاملا بر روی سطح صاف کابینت قرار بگیرد.
 • آبچکان پشت پنجره ای دقیقا بالای سینک شما قرار می گیرد. بنابراین شما برای قرار دادن این ابچکان حداقل به 80 سانتی متر فضا احتیاج دارید.

مزایای آبچکان بالای سینک

در هنگام خرید انواع آبچکان به چه نکاتی توجه کنیم؟

قبل از خرید هر محصولی بهتر است از ویژگی ها، مزایا و معایب آن مطلع شویم. آبچکان ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند.
شما باید بدانید:

 1. کدام جنس آبچکان بهتر است؟
 2. چگونه ابعاد آبچکان مورد نیاز خود را محاسبه کنید؟
 3. کدام طراحی آبچکان را انتخاب کنید؟

به جنس آبچکان آشپزخانه دقت کنید!

اولین چیزی که در خرید آبچکان باید مورد توجه قرار ‌گیرد، جنس بدنه آبچکان است. اگر جنس آبچکان ضد زنگ نباشد، تماس مداوم آب باعث پوسیدگی آن می شود. پس آبچکان شما باید در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی مقاوم بوده در عین حال تحمل وزن ظروف را نیز داشته باشد. بنابراین هر چقدر در انتخاب جنس آن دقت بیشتری انجام شود، دوام و طول عمر آبچکان شما بیشتر خواهد بود.

بهتر است انواع آبچکان از ترکیب فلزاتی که در برابر رطوبت و زنگ زدن مقاومت بالاتری دارند ساخته شوند. امروزه انواع آبچکان با توجه به تقاضای مشتریان، معمولا در دو نوع آبکاری، آلومینیوم و استیل تولید می شوند.

 • آبچکان آبکاری معمولا از آبکاری نیکل و کروم ساخته می شود. آبچکان های آبکاری قیمت بسیار مناسبی دارند و کیفیت نسبتا قابل قبولی را ارائه می دهند؛ به همین دلیل طرفداران زیادی دارند.
 • آبچکان استیل بهترین نوع آبچکان است. آبچکان های تمام استیل ضد زنگ و ضد خوردگی هستند، مقاومت بیشتری در برابر رطوبت محیط دارند و پوسته پوسته نمی شوند. قیمت آبچکان استیل بیشتر از آبچکان آبکاری است؛ اما در عوض خیال شما از بابت طول عمر و از بین نرفتن زیبایی آن راحت خواهد بود.
 • آبچکان آلومینیوم یکی از بهترین و مناسب ترین آبچکان های موجود در بازار است. آبچکان آلومینیوم مانند آب چکان استیل زنگ نمی زند و دچار خوردگی نمی شود، اما قیمت پایین تری نسبت به آبچکان استیل دارد. ابچکان الومینیومی پر فروش ترین آبچکان در بازار است.
آبچکان با کیفیت

ابعاد آبچکان کابینت مورد نیازتان را به درستی محاسبه کنید!

پس از انتخاب مدل آبچکان، برای محاسبه دقیق سایز آبچکان خود، سینک و کابینت بالای سینک تان را اندازه بگیرید. سپس با مشاورین تجهیز یراق از طریق شماره ی 77343556_021 تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

همچنین می توانید با اندازه گیری محل قرار گیری آبچکان مورد نظرتان، آبچکان دلخواهتان را در صفحه ی آبچکان سفارش دهید. تیم تجهیز یراق در کمترین زمان ممکن اب چکان مورد نیاز شما را ساخته و برای شما ارسال می کند.

آبچکان با ابعاد متفاوت

بهترین طراحی آبچکان ظرفشویی را انتخاب کنید!

طراحی خوب و کاربردی از ویژگی های مثبت هر محصولی است. سعی کنید مدلی را انتخاب کنید که بتوانید انواع ظروف مانند سایزهای مختلف بشقاب، لیوان، کاسه، قاشق، چنگال و … را به سادگی و بدون آسیب دیدن درون آن قرار دهید. بنابراین دسترسی آسان به ظروف و از همه مهم تر نحوه تقسیم بندی در انواع آبچکان ظرفشویی برای جاگذاری ظروف بسیار حائز اهمیت است.

در کنار انتخاب و خرید بهترین آبچکان کابینت، از تجهیزات نورپردازی کابینت نیز استفاده کنید تا نه تنها زیبایی آب چکان شما دو چندان شود بلکه در هنگام شستن ظروف دید بهتر و کامل تری به سینک و اطراف آن داشته باشید.

نورپردازی اطراف آبچکان ظرفشویی

فروش انواع آبچکان آشپزخانه در تجهیز یراق

اگر به دنبال بهترین آبچکان برای آشپزخانه ی خود می گردید، به فروشگاه اینترنتی یا حضوری تجهیز یراق سر بزنید. فروشگاه تجهیز یراق با فعالیت تخصصی در عرضه ی بهترین اکسسوری کابینت مرجع مناسبی برای شماست تا بتوانید با خیال راحت تمام موارد لازم درباره ی محصولات مورد نیازتان را بدانید و با آگاهی کامل انتخاب کنید، همچنین این امکان را به شما می دهد تا قبل از انتخاب محصول مورد نظرتان، از نزدیک با ویژگی های آن آشنا شوید. لازم به ذکر است که در صورت خرید اینترنتی محصول شما با ضمانت سلامت کالا و ارسال رایگان، در اسرع وقت به شما تحویل داده خواهد شد.

با اشتراک نظراتتان در قسمت پایین صفحه و پاسخ به سوالات زیر، ما را در بالا بردن سطح کیفی مقالات و به روز رسانی محصولات موجود در سایت تجهیز یراق یاری کنید.

شما در هنگام خرید آبچکان ظرفشویی به چه نکاتی دقت می کنید؟

در هنگام خرید، بین آبچکان با کیفیت بالا و آبچکان با قیمت مناسب کدام یک را ترجیح می دهید؟

اولویت شما در انتخاب ابچکان مناسب چیست؟