5 نکته که برای خرید آبچکان باید به آن دقت کنید ؟ دیدگاه خود را بنویسید

انواع آبچکان

آبچکان ها، از ضروری ترین اکسسوری هایی هستند که باید در آشپزخانه داشته باشیم. ظروف غذاخوری و وسایل آشپزی پس از شسشتو باید در محلی مناسب نگه داری شوند تا به سرعت خشک شده و رطوبت آن گرفته شود و اگر آبچکان نداشته باشیم برای خشک کردن ظروف شسته شده با مشکلات زیادی مواجه میشویم.

حتی اگر شما در آشپزخانه خود ماشین ظرفشویی داشته باشید، باز هم برای شستن قابلمه های بزرگ یا ظروف حساس و گران قیمت مجبورید از سینک استفاده کنید و اینجاست که لزوم وجود یک آبچکان کارامد و زیبا مشخص میشود.

در گذشته از سبدهای جا ظرفی پلاستیکی به عنوان آبچکان، در کنار سینک ها استفاده میشد. به مرور زمان و با به روز تر شدن آشپزخانه ها و تمایل به زیبایی و استحکام بیشتر، آبچکان های داخل کابینت و آبچکان های رومیزی یک یا دو طبقه به بازار عرضه شدند. امروزه نسل جدید ابچکان، با اشغال فضای کمتر در عین دارا بودن جای ظروف بیشتر با نام آبچکان کنار پنجره تولید شده که هر سلیقه ای را به خود جلب میکند.

البته لازم است بدانید برای تعیین نوع آبچکان، ابعاد آشپزخانه و شکل قرار گیری و موقعیت سینک شما، تاثیر گذار خواهد بود.

ما درین مطلب سعی داریم تا با معرفی انواع آبچکان، به شما در انتخاب بهترین آبچکان برای آشپزخانه تان کمک کنیم.

آبچکان داخل کابینت: محبوب ترین

سبد های پلاستیکی کنار سینک دارای مقاومت نسبتا کمی بودند و به مرور زمان رنگ زیبای اولیه خود را از دست میدادند. همچنین با اپن شدن آشپزخانه ها و شکل گیری کابینت ها به شیوه ی مدرن و زیبا، جاظرفی های پلاستیکی جایگاه خود را از دست دادند و آبچکان های داخل کابینت فلزی با مقاومت بیشتر و ظاهری زیبا تر، جایگزین آنها شدند.

امروزه در اکثر آشپزخانه ها برای خشک کردن ظروف شسته شده از آبچکان های داخل کابینت استفاده می شود. قیمت مناسب و نصب بسیار آسان این نوع آبچکان، باعث استقبال ازین مدل شده است و یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین آبچکان‌ها محسوب میشود.

برای خرید آبچکان داخل کابینت نکاتی مانند طول و عمق یونیت، اندازه ی سینک ظرفشویی، تعداد طبقات آبچکان و جنس آن را باید در نظر داشت. دقت کنید که در کابینت های ام دی اف یا فلزی، حتما از آبچکان مخصوص آن استفاده کنید.

معمولا آبچکان درون کابینت را با ویژگی به نام یونیت معرفی می‌کنند. یونیت در اصل اندازه درب کابینت است که برای خرید جاظرفی کابینتی مورد استفاده قرار میگیرد.

یکی از مهم ترین مسائلی که هنگام خرید آبچکان داخل کابینتی باید مورد توجه واقع شود، ابعاد سینک ظرفشویی است. سایز آبچکان و ابعاد سینک ظرفشویی باید متناسب باشند چون معمولا بالای سینک ظرفشویی نصب می شوند. بنابراین طول یونیت آبچکان باید کوچک تر یا به اندازه طول سینک ظرفشویی باشد تا آب ظروفی که در آن میگذارید کابینت های کنار سینک را خیس نکند.

در انتخاب آبچکان درون کابینت اولویت را به مدل هایی اختصاص بدهید که نصب آنها به سادگی انجام می شود.همچنین میتوان به این نکته مهم اشاره داشت که هرچه نصب راحت تر انجام شود، راحت تر میتوانید در صورت نیاز اقدام به تعویض یا شستشوی آن نمایید.

آبچکان های دو طبقه

در آبچکان های داخل کابینت یک طبقه، استندهای مختلفی برای جای گیری ظروف متفاوت مثل لیوان و بشقاب تعبیه شده است. اگر فکر می کنید که این استندها برای شما کافی نیست، با توجه به ابعاد و وضعیت کابینت آشپزخانه‌‌ی خود می توانید از مدل های دو طبقه که فضای بیشتری برای قرار دادن ظروف دارند، استفاده کنید. البته نکته ی مهم اینست که ارتفاع کابینت باید مناسب نصب آبچکان دو طبقه باشد.

ابچکان دو طبقه با ظرفیت جاگذاری ظروف بیشتر
ابچکان دو طبقه با ظرفیت جاگذاری ظروف بیشتر

آبچکان رومیزی: دسترسی آسان تر

با کوچکتر شدن آشپزخانه ها، و کمبود کابینت برای نگه داری ظروف، سازندگان آبچکان به فکر ساخت آبچکانی افتادند که جایی در کابینت را اشغال نکند. بنابراین متخصصان دکوراسیون داخلی آشپزخانه دست به کار شدند و با الگو برداری از سبدهای پلاستیکی جا ظرفی قدیمی، آبچکان رومیزی را ساخته و به بازار عرضه کردند.

این آبچکان ها معمولا در سینی کنار سینک قرار میگیرند و در صورت قرار گیری بر روی کابینت به یک سینی که در زیر آن قرار بگیرد نیاز دارند. برخی از مدل‌های آبچکان رومیزی، خودشان سینی کف دارند که باعث می‌شود آب ظروف روی سینک و کابینت نچکد و تمام آب در سینی جمع شود. پس از خشک شدن ظروف به راحتی می‌توانید سینی را خارج کنید و آب آن را خالی نمایید.

ابعاد این نوع آبچکان صرفا به محل قرار گیری آن و سلیقه ی شما بستگی دارد.

این آبچکان ها اغلب به صورت دو طبقه در بازار موجودند و شما با توجه به نیاز و سلیقه ی خود میتوانید از طراحی های متنوع آن خریداری کنید.

مزیت آبچکان های رومیزی نسبت به آبچکان های کابینتی در قابلیت جابجایی آبچکان و قرار دادن آن در هر فضایی است که شما در نظر دارید.

ابچکان رومیزی کابینتی در آشپزخانه
ابچکان رومیزی جهت قرار دادن بر روی سینک

آبچکان جلوی پنجره: اشغال فضای کمتر و دارا بودن جای ظروف بیشتر

اگر سینک شما کنار پنجره قرار گرفته و امکان استفاده از آبچکان داخل کابینت را ندارید، از طرفی جایی برای قرار دادن آبچکان رومیزی ندارید و یا از رسوب همیشگی آب در زیر این نوع آبچکان خسته شده اید، میتوانید با خرید آبچکان جلوی پنجره، مجموعه ی کاملی از نظم دهنده های وابسته به سینک را نیز در اختیار داشته باشید و هنگام شستن ظروف، از زیبایی منظره ی روبه روی خود لذت ببرید.

سایز آبچکان پشت سینکی باید با توجه به اندازه سینک شما انتخاب شود. پایه های این آبچکان کنار سینک شما قرار میگیرد و به وسیله پدهای مکش به سطح کابینت میچسبد. در نظر داشته باشید عرض این آبچکان باید حدود پنج سانت از سینک شما بزرگ تر باشد تا پایه های آن کاملا بر روی سطح صاف قرار بگیرد.

آبچکان پشت سینکی کمترین جای ممکن روی سینک یا سطح کابینت را اشغال میکند. درعین حال به دلیل دارا بودم استند های مختلف، فضای زیادی را برای خشک کردن انواع ظروف را در اختیار شما قرار میدهد. لازم است بدانید در این آبچکان جلوی پنجره محل قرار گیری هر استند با توجه به سلیقه و نیاز شما (برای شستشو یا دسترسی آسان تر) قابل تغییر میباشد.

آبچکان پشت پنجره ای دقیقا بالای سینک شما قرار میگیرد. بنابراین شما برای قرار دادن این ابچکان بالای سینک حداقل به 80 سانتی متر فضا احتیاج دارید.

ابچکان جلو پنجره برای کسانی که کابینت بالای سینک ندارند
ابچکان جلو پنجره برای قرار دادن ظروف

در هنگام خرید به چه نکاتی توجه کنیم؟

قبل از خرید هر محصولی بهتر است از ویژگیها، مزایا و معایب آن مطلع شویم. آبچکان ها نیز ازین قاعده مستثنی نیستند.

شما باید بدانید:

  1. کدام جنس آبچکان بهتر است ؟
  2. چگونه ابعاد آبچکان مورد نیاز خود را محاسبه کنید ؟
  3. کدام طراحی آبچکان را انتخاب کنید؟

به جنس آبچکان دقت کنید

اولین چیزی که در خرید آبچکان باید مورد توجه قرار ‌گیرد، جنس بدنه آبچکان است. اگر جنس آبچکان ضد زنگ نباشد تماس مداوم آب باعث پوسیدگی میشود. پس آبچکان شما باید در برابر پوسیدگی و زنگ زدن مقاوم بوده در عین حال تحمل وزن ظروف را نیز داشته باشد. بنابراین هر چقدر در انتخاب جنس آن دقت بیشتری انجام شود، دوام و طول عمر این وسیله بیشتر خواهد بود.

آبچکان ها را باید از ترکیب فلزاتی که در برابر رطوبت و زنگ زدن مقاومت بالایی دارند ساخت. آبچکان ها معمولا دارای دو نوع آبکاری و استیل می باشند.

آبچکان آبکاری: قیمت مناسب

آبچکان های آب کاری معمولا از آبکاری نیکل کروم ساخته می شوند و با توجه به قیمت مناسبی که عرضه میشوند کیفیت نسبتا قابل قبولی را ارائه می دهند.

آبچکان استیل: کیفیت بالا

بهترین جنس آبچکان، آبچکان های استیل هستند. چرا که ضد زنگ و ضد خوردگی می باشند و مقاومت بیشتری در برابر رطوبت محیط دارند و پوسته پوسته نمیشوند.

قیمت نوع استیل بیشتر از نوع آبکاری آن است، در عوض خیال شما از بابت طول عمر و از بین نرفتن زیبایی آن راحت خواهد بود.

ابعاد آبچکان مورد نیازتان را به درستی محاسبه کنید

پس از انتخاب مدل آبچکان، برای محاسبه دقیق سایز آبچکان خود، سینک و کابینت تان را اندازه بگیرید، سپس با مشاورین تجهیز یراق تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

همچنین میتوانید با اندازه گیری محل قرار گیری آبچکان مورد نظرتان، هر سایزی که میخواهید سفارش دهید.

بهترین طراحی را انتخاب کنید

طراحی خوب و کاربردی از ویژگی های مثبت هر محصولی است. سعی کنید مدلی را انتخاب کنید که بتوانید انواع ظروف مانند سایزهای مختلفی از بشقاب، لیوان و کاسه، قاشق و چنگال و … را به سادگی و بدون آسیب دیدن درون آن قرار دهید. بنابراین دسترسی آسان به ظروف و از همه مهمتر نحوه تقسیم بندی آبچکان برای جاگذاری ظروف بسیار حائز اهمیت است .

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاه شما را با چه تصویری در سایت نمایش دهیم؟

*سوالات و دیدگاه های شما توسط کارشناسان مجموعه خوانده می شود و در کمترین زمان به ان پاسخ داده می شود

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است