ترفندهای طلایی برای داشتن اجاق گاز تمیز

هر آنچه راجع به نظافت اجاق گاز باید بدانید:

شاید بهترین پیشنهاد این باشد که: حداقل برای هفته‌ای یکبار گاز خود را تمیز کنید؛ تا مجبور نباشید خودتان را برای چربی های مانده و سوخته روی گاز به زحمت بیندازید. همچنین می‌توانید یک جعبه دستمال کاغذی کنار گاز خود قرار دهید و به محض اینکه گاز کثیف شد با دستمال کاغذی آن را تمیز کنید؛ تا همیشه گاز شما تمیز باشد.

اگر گاز شما خیلی چرب و کثیف نیست؛ می‌توانید با یک اسکاچ و مخلوط برابر سرکه، مایع ظرف شویی و آب گرم در عرض چند دقیقه آن را برق بیندازید و شیشه، چدن و تمام قسمت های آن را تمیز کنید.

بعد با یک دستمال خیس سطح گاز را پاک کنید و میله ها و شعله های گاز را آب بکشید.

بسیاری از مردم با روش های تمیز کردن به گاز خود آسیب می رسانند، در این بخش سعی داریم روش های آسان برای تمیز کردن و برق انداختن اجاق گاز را برایتان توضیح دهیم .

برای تمیز کردن و برق انداختن اجاق گاز نیازی به استفاده مواد شیمیایی که برای بدن نیز مضر است نبوده و به راحتی با چند تکنیک کوچک می توانید اجاق گاز خود را مانند روز اول برق بیاندازید.

تمیز کردن اجاق گاز لعابی:

برای تمیز کردن اجاق گاز با رویه ی لعابی، بهتر است ابتدا یه بار با اسنفن و مایع ظرفشویی لکه های سطحی را تمیز کنید، سپس روی لکه های مقاوم تر ، سرکه اسپری کنید و روی آن جوش شیرین بپاشید. حدودا 10 الی 15 دقیقه صبر کنید، سپس آن قسمت ها را با اسفنج تمیز کنید و یک دستمال نمدار به کل سطح گاز بکشید. با این روش تمام لکه ها به راحتی از بین میرود.

تمیز کردن گاز شیشه ای:

برای تمیز کردن گازهای شیشه ای روش های مختلفی وجود دارد.

روش اول:

اگر شما محصولات پاک کننده  اضافی در اطراف خانه نداشته باشید,  قطعا باید آب جوش را امتحان کنید. آرام و با احتیاط آب جوش را روی سطح کثیف بریزید.اگر بگذارید بماند تا خنک شود, چیزهای سخت به سادگی محو می شوند و اگر لازم شد, با یک تکه صابون روی اسفنج کار کنید این یک راه حل ساده و دوست دار محیط زیست است، چون از عناصر کاملاً طبیعی و عاری از مواد شیمیایی استفاده می کند.

روش دوم:

ابتدا سرکه سفید را در بطری اسپری دار بریزید و به طور یکنواخت روی سطح اجاق اسپری کنید. سپس جوش شیرین را به طور یکنواخت روی سطح بپاشید.

جوش شیرین با سرکه واکنش نشان میدهد و پاک کننده فیزیکی قوی ایجاد میشود که جرم و چربی را از سطح اجاق پاک می کند.

سپس یک حوله که با آب داغ خیس شده و آب اضافی آن گرفته شده را روی سطح گاز پهن کنید،

بسته به اینکه موقع شروع تمیز کاری، اجاق چقدر کثیف بوده، ممکن است برای از بین بردن لکه های مقاوم به یک برس خوب نیاز پیدا کنید. در این مواقع ، جوش شیرین مانند اسکراپ ملایم عمل کرده و بدون اینکه سطح شیشه را خش بیندازد لکه ها و جرم های  مقاوم را از بین میبرد.

بعد از 15 دقیقه ، می توانید با یک دستمال مرطوب جوش شیرین های سطح گاز را تمیز کنید و در آخر با یک دستمال نانو سطح گاز را براق کنید.

روش سوم:

ابتدا بوسیله ی یک پنبه آغشته به الکل صفحه شیشه ای را تمیز نمایید سپس به کمک دستمال نانو یا جادویی و شیشه پاک کن صفحه گاز شیشه ای را براق کنید.

روش چهارم:

در کثیفی های سطحی می توانید از اسفنج نانو استفاده کنید. اسفنج نانو بدون استفاده از مواد پاک کننده، به تنهایی سطح شیشه ای اجاق گاز شما را تمیز میکند و برق می اندازد.

روش پنجم:

تمیز کردن با جوش شیرین و آب اکسیژنه.  به این صورت که سطح گاز را جوش شیرین بپاشید و سپس آب اکسیژنه را نم نم روی آن بریزید. سپس با یک اسکاج لکه ها را تمیز کنید. بعد انجام کار، آبکشی کنید.

روش ششم:

پاک کردن با جوش شیرین و لیمو. لیمو یک روغن طبیعی دارد و جوش شیرین خاصیت ضد باکتری دارد. جوش شیرین شامل ذرات بسیار خوبی است که به پاک کردن لکه ها کمک می کند و به اندازه کافی ملایم است که شیشه ها را خراش ندهد. کمی جوش شیرین را روی سطح بپاشید و سپس یک نصفه لیمو را روی سطح بمالید و حالا منطقه را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا باقیمانده ذرات جوش شیرین و لیمو را از بین برود.

 

چند نکته برای تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای:
  • هیچ گاه نگذارید اثر چربی ها و لکه ها روی اجاق گاز ماندگار شود، برای تمیز کردن آنها هر چه سریع تر اقدام کنید.
  • استفاده از مواد خانگی بهترین ترفندبرای تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای می باشد.
  • استفاده از الکل برای براق کردن مناسب است ولی اگر دسترسی نداشتید یا به دلایلی نمی توانید از الکل استفاده کنید از پاک کننده های چند منظوره استفاده کنید.

تمیز کردن گاز استیل:

برای تمیز کردن گاز استیل هم روش های مختلفی وجود دارد. در اینجا چند روش موثر را به شما آموزش میدهیم.

روش اول:

پاک کردن با استفاده از جوش شیرین و سرکه یا آب لیمو.

به این صورت که، چربی ها و کثیفی های سطحی گاز را با استفاده از اسکاج آغشته به مایع ظرفشویی یا صابون تمیز کنید و کف باقیمانده را با استفاده از یه دستمال نمدار پاک کنید.

سپس روی لکه های مقاوم و سوخته ی گاز سرکه یا آبلیمو اسپری کنید و روی آنها جوش شیرین بپاشید و یه ربع صبر کنید ، بعد با کمک یک مسواک یا فرچه نسبتا نرم روی لکه ها بکشید تا کم کم از بین برود.

در آخر مجدد با یک دستمال نمدار ، جوش شیرین باقیمانده را تمیز کنید و در آخر با یک دستمال نانو آغشته به الکل سطح گاز را براق کنید.

روش دوم:

با استفاده از گاز پاک کن های طنعتی که در دو نوع مایع و کرمی عرضه میشود، می توان از شر چربی های ماندگار و لکه ها و سوختگی های مقاوم خلاص شد.

نحوه ی استفاده از این پاک کننده ها روی آنها درج شده است.

روش سوم:

برای چربی ها و لکه های سطحی و کمتر مقاوم می توان از اسفنج نانو استفاده کرد.

این اسفنج ها بدون نیاز به هیچ مواد شوینده و پاک کننده ای و تنها با کمی خیس کردن آن ، به خوبی کثیفی ها و لکه ها را از بین میبرد و سطح گاز شما را براق میکند.

چند پیشنهاد ساده برای اینکه گاز شما کمتر کثیف شود :

در بالا روش های تمیز کردن گاز را گفتم اما با رعایت نکات ساده می‌توانید کاری کنید تا گاز کمتر کثیف شود و برای تمیز کردن گاز یا فرتون خیلی خودتون رو به زحمت نیندازید.

۱- همیشه اول اجازه دهید تا غذا به جوش بیاید و بعد به آن ادویه اضافه کنید؛ تا اگر غذا موقع جوش آمدن سر رفت، ادویه ها روی گاز نریزد و گاز را کثیف نکند.

۲- کنار دست خود روی گاز یک پیش دستی قرار دهید تا کف گیر، ملاغه و قاشق‌هایی که حین آشپزی از آنها استفاده می‌کنید را روی آن بگذارید؛ تا قطرات غذا روی گاز نریزد.

۳- یک دستمال کاغذی کنار گاز داشته باشید تا اگر غذایی روی گاز ریخت زود آن را تمیز کنید.

۴- روی سر قابلمه برنج و ماکارنی در حال جوشیدن یک کفگیر چوبی قرار دهید. اینکار باعث می شود تا اگر حواستون به برنج موقع جوشیدن نبود، سر نرود و گاز را کثیف نکند.

۵- وقتی غذایی که داخل فریزر است یا آب دارد، قصد دارید آن را سرخ کنید و روغن داغ است؛ همانطور که می‌دانید با اضافه کردن این غذاها به روغن داغ، قطرات روغن به اطراف پخش می‌شود. بنابراین بعد از ریختن آن‌ها داخل روغن، درب ماهیتابه را چند دقیقه بگذارید تا گاز کثیف نشود.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاه شما را با چه تصویری در سایت نمایش دهیم؟

*سوالات و دیدگاه های شما توسط کارشناسان مجموعه خوانده می شود و در کمترین زمان به ان پاسخ داده می شود

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است