راهنمای خرید شیرآلات دیدگاه خود را بنویسید

برای اکثر افراد خرید کالاهای روزمره ساده تر است چرا که امکان جبران اشتباه و تغییر انتخاب پس از مصرف کالا وجود دارد. اما وقتی نوبت به خرید شیرآلات بهداشتی می رسد که جنبه های مختلف فنی، کاربردی و زیبایی در آن موثر است، تصمیم گیری تخصصی تر و دشوارتر می گردد. تنوع سبک ها، مواد اولیه و آبکاری ها در کنار تنوع قیمت ها گیج کننده است. از طرفی شیرآلات جز لوازمی است که یکبار برای مدت طولانی خریداری می شود و در نیتجه بهتر است از خرید خود راضی باشیم.

اگر میخواهید بدانید هنگام خرید شیرآلات علاوه بر قیمت شیرآلات باید به چه نکاتی توجه کرد با ما همراه شوید.

در خرید بهترین شیرآلات به چه نکاتی توجه کنیم؟

بهترین شیر باید:

ا- استاندارد باشد

شیرآلات از جنس آلیاژهای برنج یا سرب خشک ساخته می‌شوند و تنها روکش های آنهاست که آنها را از یکدیگر متمایز می سازد. از میان دو جنس نامبرده، جنس برنج بهتر می باشد ، زیرا جنس سرب پس از مدتی دچار خوردگی شده و علاوه بر آن از نظر بهداشتی نیز زیانهایی به بار می آورند و به همین دلیل این نوع شیرآلات از نظر استاندارد مورد تایید نیستند و غیر بهداشتی محسوب می‌شوند. ماده اولیه اکثر شیرآلات موجود در بازار آلیاژ شمش برنج می باشد که بر طبق سازمان استاندارد ایران تقریباً 58 تا 60 درصد آن مس و بقیه روی و ناخالصی های مجاز می باشد. میزان سرب موجود در این آلیاژ نباید بالاتر از 2/5 درصد باشد چرا که برای سلامتی مضر است.
علاوه بر کیفیت مواد اولیه شیرآلات، ملزومات و قطعات بکار رفته در داخل شیر نیز باید الزامات فنی استاندارد را پاس کرده باشند. بطور مثال سوپاپ، واشر و پیچ و مهره های بکار رفته در بهترین شیرآلات نیز باید از کیفیت لازم برخوردار باشند.

2- ظاهری زیبا داشته باشد

طراحی، آبکاری یا رنگ و پرداخت خوب از عوامل مهم در زیبایی شیر است.
دکوراسیون خانه شما بیانگر سبک خاص شماست. اگر از آن دسته افراد هستید که دوست دارید از مدل های متداول در بازار فاصله بگیرید بهتر است قبل از خرید به اندازه کافی در زمینه مدل های خاص شیرآلات تحقیق کرده باشید.
جهت اطمینان از کیفیت آبکاری و ضخامت مناسب لایه نیکل و کروم تست هایی مانند سالت اسپری و کراس کات بر روی شیرآلات انجام می گیرد. تا جایی که امکان دارد اطمینان حاصل نمایید که شیرآلات مورد نظر شما این تست ها را با موفقیت پشت سر گذاشته اند.
یکی از عواملی که راحت تر به چشم می آید، کیفیت پرداخت بهترین شیرآلات است. اگر در نور مناسب به سطح شیر نگاه کنید نباید روی آن “موج” دیده شود. در غیر این صورت پرداخت شیرآلات از دقت کافی برخوردار نبوده است.

3- کم مصرف باشد

با توجه به شرایط فعلی و بحران کمبود آب موجود در ایران، شیرآلات کم مصرف می توانند نقش مهمی در حفظ منابع داشته باشند. مهمترین عامل کاهش مصرف آب در شیرآلات، پرلاتور(آبفشان) می باشد که می تواند حتی تا 90% باعث صرفه جویی گردد. علاوه بر صرفه جویی، با ایجاد فشار مناسب و پاشش آب در سطح وسیع تر، پرلاتورها سهولت و لذت شستشو را افزایش می دهند.عامل دیگر برای صرفه جویی در مصرف آب، استفاده از کارتریج(مغزی) های کم مصرف مانند کارتریج 25 می باشد. دبی این نوع کارتریج حدود 14 لیتر در دقیقه می باشد که در مقایسه با دبی22 لیتر در دقیقه کارتریج های متداول، صرفه جویی قابل ملاحظه ای را ایجاد می نماید. پس حتما در هنگام خرید و کم مصرف بودن شیرآلات مورد نظر خود دقت نمایید.

4-متناسب با سلیقه و دکوراسیون منزل باشد

شیرآلاتی را انتخاب کنید که با رنگ کلی دکوراسیون آشپزخانه و مثلا رنگ کابینت ها هماهنگی داشته باشد. اگر بخواهید دکوراسیون را عوض کنید که برای انتخاب رنگ شیرآلات دستتان بازتر نیز هست. انواع آبکاری شیرآلات عبارتند از: کروم، نیکل، برنز و … . تمام این آبکاری ها مقاوم هستند و ظاهر زیبای خود را تا سال ها حفظ می کنند اما بعضی از آنها مقاوم تر هستند.
شیرآلات کروم از معمول ترین و محبوب ترین شیرآلات مورد استفاده می باشند و از مقاومت خوبی برخوردارند.
آبکاری های نیکل معمولا تحت عناوین خش دار، استیل ضد زنگ و صدفی در بازار وجود دارند و کمتر براق هستند. این ها هم مقاوم هستند اما ممکن است جای لکه آب و اثر انگشت بیشتر روی آنها خود را نشان بدهند به همین دلیل روی آنها لایه ای از لاک داده می شود تا باعث مقاومت آنها گردد.
آبکاری برنز تُن رنگی قهوه ای دارند که در این نوع آبکاری نیز برای افزایش مقاومت خوردگی از پوشش لاک استفاده می شود.
همچنین آبکاری های طلایی (به روش PVD)، سفید و مشکی نیز با بهره گیری از تکنولوژی الکترو استاتیک به بازار عرضه می شوند و برای دکوراسیون های مینیمال و خاص انتخابی ایده آل هستند.

5-علم (علمک) شیرآلات متناسب با نیاز شما باشد

علم شیرآلات ارتفاع و بردهای دسترسی متفاوتی دارند. از نظر ظاهری اگر سینک شما خیلی بزرگ است یک شیر کوچک ممکن است زیبا به نظر نرسد و عکس این قضیه نیز صادق است.
در صورتی که بالای سینک خود کابینت یا آبچکان دارید بهتر است با اطلاع از فاصله بین سینک و کابینت(یا آبچکان) و با توجه به ارتفاع علم ، شیرآلات خود را انتخاب کنید.

همچنین اگر سینک های دوکاسه دارید، طول علم کوتاه ممکن است برای رسیدن به هر دو کاسه کافی نباشد. علم بلند دسترسی به تمامی نقاط سینک را بهبود می بخشند، اما در صورتیکه سینک شما کم عمق باشد ممکن است باعث پاشیده شدن آب گردد. هنگام انتخاب هر مدلی که می پسندید، این نکته را در نظر داشته باشید که بنا به کاربرد شیر، علم آنها از ارتفاع کافی برخوردار باشد خصوصاً برای ظرفشویی.
شیر ظرفشویی شاوری (شیرآلات شاوری)
در شیر شاوری به کمک یک شلنگ که در داخل علم قرار دارد امکان افزایش طول علم و انعطاف در جهت حرکت آن ایجاد می گردد.
نکات مثبت: در زمان شستن سینک و یا آبکشی سبزیجات، بسیار کاربردی است و طول کافی برای دسترسی به گوشه های سینک را دارد.
نکات منفی: اگر سینک کوچکی داشته باشید، ممکن است از نظر ظاهری و حتی کاربرد این نوع علم به کارتان نیاید.

6-دارای پشتیبانی و خدمات پس از فروش خوبی باشد

ضمانت و خدمات پس از فروش نیز یکی دیگر از مواردی است که هنگام خرید شیرآلات باید به آن توجه داشت. شیرآلاتی که خریداری می نمایید حتماً گارانتی امضا شده و با تاریخ معتبر داشته باشند. بهتر است در مورد مدت وارانتی که مربوط به تامین قطعات پس از اتمام مدت گارانتی می باشد نیز اطمینان حاصل نمایید.

 

انواع شیرآلات:

.انواع شیرآلات عرضه شده در بازار ، شامل شیرآلات ساده، کلاسیک، اهرمی، پدالی، چشمی (اتوماتیک) می‌باشد.

شیرهای ساده :

تنها قابلیت شیرهای ساده، کنترل جریان آب است وعمل مخلوط کردن آب سرد و گرم مانند شیرهای مخلوط را انجام نمی‌دهند.

شیرهای پدالی:

شیرهای پدالی به دلیل عدم نیاز به انرژی مانند برق و باتری در قیاس با شیرهای الکترونیکی ،بهترین گزینه برای اماکن عمومی مانند مدارس، بیمارستانها، کلیه مراکز پزشکی، هتل‌ها، مساجد، رستوران‌ها و … می باشند.از مزایای شیرآلات پدالی میتوان به ، تنظیم مقدار و دمای آب سرد و گرم و پدال جمع‌شونده جهت سهولت نظافت، عدم تماس دست با شیر و صرفه جویی در مصرف آب و انرژی اشاره کرد.

شیرهای کلاسیک:

شیرهای واشری یا کلاسیک دسته‌ای دیگر از شیرها هستند که در گذشته بسیار تولید می شدند.

شیرهای اهرمی:

در شیرهای اهرمی به جای مغزی از یک کارتریج استفاده گردیده که کارتریج‌ها خود نیز، در دو نوع پلاستیکی و سرامیکی موجود هستند و لازم به توضیح است که نوع سرامیکی مرغوب‌تر می باشد و همچنین شیرهای اهرمی به دو مدل ایستاده و دیواری تقسیم می‌شوند که نوع ایستاده معمولاً در روشویی و سینک ظرف‌شویی قابل استفاده بوده و نوع دیواری در حمام و توالت کاربرد دارند .کمپانی ها، برخی از شیرها و سردوش‌ها را نیز به چراغ‌های LED مجهزنموده اند که هم جنبه تزئینی دارند و بر اساس دمای آب، رنگ چراغ‌های LED تغییر می‌کند و این چراغ‌ها انرژی خود را از فشار آب بدست آورده و نیاز به برق و باتری ندارند و همچنین برخی شیرها هم به سیستم نمایش دمای آب تجهیز شده اند.

شیرهای الکترونیکی(چشمی) :

شیرهای الکترونیکی برمبنای ارسال و دریافت نور مادون قرمز عمل می کنند یعنی بدون تماس دست و تنها با قرار دادن دست مصرف کننده در میدان دید سنسورهای مادون قرمز شروع به کار می‌کنند و باعث صرفه جویی بیشتر آب می گردند. برای مثال بعد از یک مدت زمان مشخص مثلاً ۴۵ ثانیه جریان آب قطع می‌شود و یا در سردوش ها با ترکیب آب و هوا و کنترل جریان خروجی آب و حالت‌های مختلف می‌تواند تا ۵۰% مصرف آب را کم کنند و از مزایای بارز آنها میتوان به استفاده از باتری به جای برق اشاره کرد.

شیرآلات براساس کارکرد به ۴ دسته کلی تقسیم میشوند که شامل شیرتوالت ، شیرحمام ، شیر روشویی ، شیر آشپزخانه که در دو مدل ثابت و متحرک (شاوری ) تولید و عرضه می گردند.

 

در پایان باید گفت ، شیرآلات بسته به نوع مصرف و محل استفاده باید انتخاب و خریداری گردند. در سالهای آتی شیرآلات اهرمی ازمحبوبیت خاصی برخوردار می باشند . همچنین برای مکانهای عمومی یا مکان‌هایی که نیاز به صرفه جویی دارند باید به سراغ شیرهای پدالی و چشمی رفت و شیرهای واشری بهترین گزینه برای مصرف کننده هایی است که به دنبال شیرآلات ارزان قیمت می باشند.

 

 

 

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاه شما را با چه تصویری در سایت نمایش دهیم؟

*سوالات و دیدگاه های شما توسط کارشناسان مجموعه خوانده می شود و در کمترین زمان به ان پاسخ داده می شود

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است